Yargıtay onayladı. Romanya’daki Kırım Tatarları milletvekilsiz kalacak

Romanya Merkez Seçim Bürosu, iki ay sonra yapılacak genel seçimlerde Türk-Tatar azınlığına ayrılan tek kişilik kontenjana yapılan 2 başvuruyu reddetti.

Romanya Merkez Seçim Bürosu, ülkede 11 Aralık’ta düzenlenecek genel seçimlerde Türk-Tatar azınlığa ayrılan tek kişilik adaylık kontenjanına başvuran 2 ismi de kabul etmedi.

Merkez Seçim Bürosu, halen milletvekili olan Amet Varol’un adaylık başvuru dilekçesini, Romanya Demokrat Müslüman Türk-Tatar Birliğine üye olmayan biri tarafından imzalandığı gerekçesiyle reddetti.

Öte yandan, diğer başvuru sahibi Eski Köstence Vali Yardımcısı Anefi Ersun’un adaylık kararı, Birliğin iptal edilen son kongresinde alındığı için kabul edilmedi.

Anefi Ersun ve Amet Varol, daha önce Merkez Seçim Bürosunun kararının temyizi için Bükreş Mahkemesine başvurmuş mahkemenin seçim bürsounun kararını onaylaması üzerine bir üst mahkeme olan Yargıtaya başvuru yapmışlardı.

Yargıtay, Merkez Seçim Bürosunun usul hataları nedeniyle başvurularını reddettiği Türk-Tatar adaylar Amet Varol ve Anefi Ersun‘un seçimlere katılamayacakları yönündeki kararını kesinleştirmiş oldu.

Romen Yargıtayına yapılan itirazlara yargıtaydan olumsuz cevap geldi ve karar kesinlşeti.

Böylece 11 Aralık tarihinde yapılacak Parlamento seçim yarışında Tatar azınlığı temsilen her hangi bir adayın yer alamayacağı kesinleşti.

Romanya Parlamentosunda Temsilcilisi olmayınca RMTTDB’ye devlet bütçesinden sağlanan bütçe ödeneğinin de kesilebileceği ileri sürülüyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir