Ünlü pizzacı Hakkı Akdeniz’e ödül

New York’ta yaşayan ünlü Türk pizzacı Hakkı Akdeniz, Türkiye’de ödül aldı.

New York’ta yaşayan ünlü Türk pizzacı Hakkı Akdeniz, Türkiye’de ödül aldı. Ödül töreninde konuşan Akdeniz, “Bu ödülü annem adına alıyorum ve bütün annelere armağan ediyorum” dedi.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Sontrend & 1461 Kapalıçarşı Dergisi Yılın En’leri Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül alanlar arasında iş insanı Hakkı Akdeniz’de vardı.

“Ödülü annem adına alıyorum”

Türkiye’de ilk kez bir ödül almanın mutluluğunu yaşayan Champion Pizza’nın sahibi Akdeniz, Amerika’da Beyaz Saray dahil 30’a yakın ödül aldığını ama bu derece heyecanlanmadığını söyledi. Ödülü annesi adına aldığını belirten Akdeniz, ödülünü bütün annelere de armağan ettiğini ifade etti.

Sanatçıların sahne aldığı tören 3 ayrı mücevher defilesiyle son buldu.

İLHAM VERECEK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Pizza İmparatoru olarak bilinen Hakkı Akdeniz, 1980 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Akdeniz 13 yaşına kadar Diyarbakır’da yaşadı bu sürede ayakkabı boyacılığı yaparken bir lahmacuncuda da çalıştı.

1997 yılında Diyarbakır’dan Kanada’da yaşayan abisinin yanına göç etti. Abisinin yanında pizza yapmayı öğrenen Akdeniz şampiyonluğa uzanan pizza serüvenin de ilk adımını atmış oldu.

2001 yılında Kanada’dan ABD’ ye gelen Akdeniz, kendisini karşılamaya gelecek arkadaşı gelmeyince, zor durumda kaldı.  Parası kalmayan Akdeniz,  uzun süre evsiz, aç ve susuz kaldı. New York’ta sokakta yaşadığı günlerde bir sürü badire atlatan Akdeniz,

Bir gün sabaha karşı, sokakta tanıştığı Senegalli evsiz arkadaşıyla üzeri kapalı bir çöp konteynerinde uyurken, konteynere yanaşan bir çöp kamyonuna, çöplerle birlikte atıldığı anda uyanarak, son anda kurtuldu ve aynı zamanda Senegalli arkadaşının da canını kurtardı.

Biraz Fransızca bilmesine rağmen İngilizce konuşamayan Akdeniz için New York’ta evsiz kaldığı dönem daha da zor geçti. Kendisi gibi İngilizce bilmeyen Senegalli arkadaşıyla Fransızca konuşan Akdeniz, birlikte başvurdukları evsizler barınağına, kimliği olmadığı için kabul edilmediler. Daha sonra başka bir barınağa kabul edilen Akdeniz burada 96 gün kaldı.

Barınakta tanıştığı evsiz bir Türk kadını, kendisini Adıyamanlı bir restoran sahibinin yanına götürdü ve iş bulmasını sağladı. Daha sonra bir kaç farklı restoranda çalışan Akdeniz, bu arada boks sporuyla ilgilenmeye başladı. Disiplinli çalışması onu, amatör dalda ABD Altın Eldiven şampiyonluğuna ulaştırdı.

Kaburgasının kırılmasıyla boksu bırakan Akdeniz, yarı borç parayla 2009 yılında küçük bir pizza dükkanı açarak pizza hamuru açma işine yoğunlaştı.

Akdeniz, birçok defa bu alanda yapılan akrobasi yarışmalarına katılırken, ilk katılımda ancak 87’nci olabildi. Bu başarısızlığı onu yıldırmadı. Daha sonra İtalya’da ABD’yi temsilen katıldığı yarışmada dünya birincisi oldu. Akdeniz, ABD’deki yarışmalarda da akrobatik şekilde pizza şampiyonluğunu kazanmasıyla ününe ün katarken, bu arada ardı ardına açtığı pizza dükkanlarının sayısını da 13 e çıkarttı.

2012’de ABD’deki Sandy kasırgası sırasında New York esnafı, bir pizza dilimi veya sandviçi 20 dolara satarak haksız kazanç elde etmeye çalışırken, Hakkı Akdeniz, 3 dükkanını açarak New Yorklulara günlerce ücretsiz pizza ve içecek dağıttı.

Akdeniz Manhattan’daki evsizler için yardım ağı oluşturdu. Evsiz erkeklerin saçlarını kesmeyi kabul eden bir berber ve duşlarını kullanmalarına izin vermek isteyen bir spor salonu da buldu.

Evsizlere giyecek yardımı yapan Pizza kralı, aynı zamanda dükkanlarında artan pizzaları ise çöpe atmayarak, haftanın 6 günü kendisinin de bir dönem kaldığı Bowery Mansion adlı evsizlerin bulunduğu barınağa pizza kutularının içine para koyarak yardım etmeye devam ediyor.

Amerika Yardım Meclisi tarafından “Yılın En İyi İnsanı” ve “Yılın Adamı” ödülüne layık görüldü.

ABD Temsilciler Meclisi’nin “sosyal adalet şampiyonu”, “toplumda lider” ve “iş dünyasında öncü” olarak nitelendirilmesinden dolayı ödüle layık gördüğü Akdeniz’in, New York Eyaleti Meclisi tarafından verilen ödülde ise “topluma örnek hizmetler veren” ve “işinde eşsiz kişisel başarıya imza atan” bir birey olduğu vurgulandı ve “Beacon Award Başarılı Göçmen Oscar Ödülüne” layık görüldü.

New York Şehri Konseyi tarafından “toplumdaki fevkalade başarıları ve üstün hizmetleri” nedeniyle ödüllendirilen Akdeniz, Manhattan Bölgesi Başkanlık Ofisi’nden de “Yaşadığı Şehri İyileştirme ve Toplumu Zenginleştirme” adına bir ödül aldı.

Bugüne kadar dünya çapında toplam 12 ödül alan Hakkı Akdeniz adını sık sık dünyaca ünlü televizyon kanalları olan New York Times, FOX TV, FOX5, FOX NY, CNN, ABC, CBS, Food Network, Business İnsider, New York One, Good Morning America, Telemundo, Univision, Voice of America, Voice of New York ve PIX11 ‘de duyurmaktadır.

Hakkı Akdeniz; bu sözleriyle insanları etkiledi. Hayalinin, doğduğu büyüdüğü topraklarda gençlere örnek olarak pizza okulu açmak ve Amerika’da evsizleri sadece yemek dağıtarak değil ev ve iş sahibi yaparak topluma kazandırmak olduğunu söyleyen Akdeniz, sokakta kalan herkesin bir hikayesi olduğunu söyleyerek dileğinin bir gün hiç kimsenin evsiz kalmaması olduğunu belirtti.

Dürüstlüğün hayattaki, her kapıyı açacak bir anahtar olduğuna inanan Akdeniz “o anahtar herkeste olmalı” dedi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir