Ukrayna’dan Rusça ve Tatarcaya karşı önlem

Ukrayna parlamentosunda bulunan farklı partilerin ortak hazırladığı yasa tasarısıyla, Ukrayna’nın devlet dili Ukrayna’canın güçlenmesi ve diğer dillere karşı yasak gündemde.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin haberine göre, “Her Ukrayna vatandaşı, vatandaşlık dili olarak Ukraynacayı bilmek zorunda” maddesinin yer aldığı tasarıda, çocuk yuvaları ve ilköğretim kurumlarında Ukraynacanın yanında azınlık dilleriyle ( Kırım Tatarca, Rusça ) paralel eğitim yapılabileceği, ancak yüksek öğretim kurumlarında yalnızca Ukraynaca eğitimin zorunlu olduğu belirtiliyor.

Radyo ve televizyon programlarında farklı dillerdeki programların süresi, ulusal kanallarda günlük yayınların yüzde 10’unu, yerel yayınlarda yüzde 20’sini geçemeyecek. Ukraynaca konuşmaya ve saygısızlık edenlere 3 yıl hapis cezası ön görülüyor.

Resmi dilin Ukraynaca olduğu Ukrayna’da halkın önemli bölümünü Rusça konuşuyor.. Rusça’dan sonra en çok kullanılan dilin Kırım Tatarca olduğu Ukrayna’da Kırım Tatar basını artık Ukraynaca yayın yapmak zorunda kalacak.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir