Ukrayna’da dev operasyon, Privat Banka el konuldu

Ukrayna’nın en büyük özel bankası PrivatBank’ın kamulaştırılmasının yankıları sürüyor.

Ukrayna’nın en zengin iş adamlarından İgor Kolomovsky’in sahibi olduğu Privat Bank’ın işlem hakkı 18 Aralık akşamı işlemleri durduruldu ve hemen arkasından banka kamulaştırıldı.

Ukrayna’nın en büyük bankasına el konulmasının sebebi olarak Ukrayna Maliye Bakanı kararın IMF şartlarından bir olduğunu açıkladı.

Kamulaştırma kararı sonrası ortak bir açıklama yayınlayan Ukrayna’daki G7 ülkelerinin (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya) büyükelçileri, PrivatBank’ın kamulaştırılmasının olumlu bir adım olduğunu bildirdiler.

Açıklamada, Ukrayna Merkez Bankası, Başbakan, Maliye Bakanı ve Devlet Başkanı’nın oynadıkları rolu tebrik eden büyükelçiler, PrivatBank’ın kamulaştırılmasının Ukrayna bankacılık sistemini daha güçlü ve dayanıklı hale getireceğini söylediler.

Kolomoyskiy: “Banka ele geçirildi”

Ukrayna’nın en güçlü işadamlarından olan bankanın sahibi İgor Kolomovskiy Dnipro Bölge Valisi olarak görev yaptı.

Kolomovsky’nin Ukrayna’nın doğusunda başlayan çatışmalardan sonra ilk gönüllü birlikteleri finanse ettiği iddia edildi.

İgor Kolomovskiy Ukrayn’nın populer televizyon kanalı 1+1 ile UNİAN tv kanallarını kontrol ediyor. İşadamı İgor Kolomovsky’nin bu iki kanal dışında etkili bir medya gücü bulunuyor.

Bankanın eski sahibi, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Privatbank’ın “zorla ele geçirildiği” yorumunu yaptı. Ünlü milyarder, banka müşterilerinin paniğe kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

Bakan açıkladı: “Privatbank, Oşadbank ile birleşebilir”

Ukrayna Maliye Bakanı Aleksandr Danilyuk, Privatbank ile diğer bir devlet bankası olan Oşadbank’ın birleşmesinin gündemde olduğunu açıkladı.

24 TV kanalında katıldığı yayında konuya değinen Bakan, “Bu birleşme ihtimal dahilinde. Şimdi tüm artı ve eksileri gözden geçirmek gerekiyor” dedi.

Devletin bu iki bankanın birleşmesinden kazançlı çıkacağını savunan Danilyuk, “Bu durumda devletin bankacılık sektöründeki payı artacak. Ancak şu anda devlet, Privatbank’ı geliştirme stratejilerine odaklanmış durumda” diye konuştu.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir