Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: Ukrayna pazarlık yapmıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım yarımadasının Rusya’ya bağlanmasının Donbas’taki savaştan bağımsız olarak ele alındığını ifade etti. Rusya’nın bu konuda affedilmeyeceğini, ayrıca Rusya’nın Donbas’taki şantajının da kabul edilmeyeceğini kaydetti.

Kiev’de düzenlenen 13. Yalta Avrupa Stratejisi Zirvesi’nde (YES) gazetecilerin sorularını yanıtlayan Petro Poroşenko, “Ukrayna teröristlerle pazarlık yapmıyor. Kırım’ın işgal edilmesi 21. yüzyılda, Avrupa’nın merkezinde meydana geldi. Saldırganın bu şekilde davranmasına müsaade etmemeliyiz” dedi.

Rus siyasetçilere yeni yaptırımlar uygulanacak

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Rusya Devlet Duması seçimlerinin düzenlenecek olması ile ilgili soruya cevaben Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, seçilecek milletvekillerine yeni yaptırımlar uygulanacağını kaydetti.
 
Poroşenko, “Kırım’da seçilecek Rusya Devlet Duması milletvekilleri, aslında yaptırım uygulanan kişiler “kulübüne” üyelik bileti satın almış oluyor” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarına karşı işlediği suçlar için sadece şahısların değil, tüm rejimin sorumlu tutulması gerektiği kanaatinde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Poroşenko, “Moskova, bu ihlallerin karşılığının giderek artacağını anlamalı… Yaptırımlar, Ukrayna toprağında yapılacak sözde Rus parlamento seçimlerine bir cevap olacaktır”şeklinde konuştu.
 
Petro Poroşenko, Ukrayna’nın işgal edilen topraklarda düzenlenen Rus seçimlerinin yasallığını kabul etmeyeceğini de vurguladı.

Duma’ya Kırım’dan 4 milletvekili seçilmesi bekleniyor

Rusya’da 18 Eylül tarihinde Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Rusya Devlet Duması seçimlerinin yapılması planlanıyor. Seçimler, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da da düzenlenecek. Kırım’dan Rusya Devlet Duması’na 4 milletvekilinin seçilmesi planlanıyor.

Ukrayna’dan dünyaya ‘Kırım’ çağrısı

Ukrayna Parlamentosu, Kırım’da düzenlenmesi planlanan Devlet Duması seçimlerini tanımama çağrısında bulundu. Parlamento, 8 Eylül tarihinde yaptığı toplantısında, yabancı devletlerin parlamentoları, parlamenter meclisleri ve uluslararası kuruluşlara Kırım’da Rusya Federasyonu Devlet Duması seçimlerinin yapılmasına ilişkin çağrı ile ilgili 5075 sayılı kararı 269 milletvekilinin oyuyla kabul etti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir