Ukrayna Büyükelçiliğinden Kırım Heyeti açıklaması

Ukrayna Büyükelçiliği bazı yabancı ülke vatandaşları ve gemilerinin geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna toprağı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği yasadışı ziyaretlere dair açıklaması yayınladı.

İşte Açıklama

Ukrayna Büyükelçiliği, bazı yabancı ülke vatandaşları ve gemilerinin geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna toprağı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği yasadışı ziyaretlerden dolayı ciddi endişelerini beyan etmektedir. 

Ukrayna tarafı, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrini de kapsayan, Ukrayna’nın egemen olduğu topraklara gerçekleştirilen bu yasadışı ziyaretlerin izinsiz olduğunun defaatle altını çizmiştir.

Ukrayna, yabancı ülke vatandaşlarının ve gemilerinin bu tür ziyaretlerini, Rusya’nın yarımadayı geçici olarak işgal etmesi nedeniyle birçok ekonomik, sosyal ve insani sorunla boğuşan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin hukuksuz ilhakını tanıma çabaları olarak görmektedir.

Bu tür yasadışı ziyaretler, Ukrayna’nın devlet egemenliğini, BM Tüzüğü’nü, BM Genel Kurulu’nun A/RES/68/262 kodlu “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü” deklerasyonunu, Bakü Deklerasyonu’nu, OSCE Parlamenterler Assamblesi Kararları’nı ve diğer uluslararası hukuk normlarını ihlal etmektedir.

Bu açıdan, Ukrayna tarafı bir kez daha, Türklerin de dahil olduğu yabancı ülke vatandaşları ve şirketlerini, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım’a yapılan bu hukuksuz ziyaretleri nedeniyle Ukrayna yasaları ve uluslararası hukuk önünde sorumlu olacaklarına dair uyarmaktadır.
Geçici olarak işgal altındaki Kırım’a yasal ziyaretler, Ukrayna’nın geçici olarak işgal altında bulunan topraklarına giriş ve çıkışı düzenleyen prosedüre uygun olarak gerçekleştirilebilir. Bahse konu prosedürün Türkçe çevirisi, büyükelçiliğin web sitesinde erişime açıktır.

Ukrayna ayrıca bu vesileyle, Türk yetkililerin Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiği sürekli desteğe müteşekkir olduğunu beyan eder.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir