Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı

Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı


Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin alt organı olan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun 5. toplantısı 1 Aralık 2016 tarihinde Alanya’da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un başkanlıklarında gerçekleştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Devlet Başkanı Putin’in başkanlıklarında 2017 yılında Rusya’da yapılması öngörülen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ne hazırlık mahiyeti taşıyan sözkonusu toplantıda, normalleşme sürecinde gelinen nokta dahil ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ikili işbirliğinin her alanda güçlendirilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında yapılacak istişarelere dair bir eylem planı imzalandığını belirtmiştir. Ayrıca, ticaretin önündeki engellerin kaldırılarak ikili ticaret hacminin 2023 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarılmasının amaçlandığını ifade etmiştir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir