Türkiye: Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz

Rus mahkemesinin KTMM’nin faaliyetlerinin yasaklanmasına yönelik verdiği kararı değerlendiren Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Bilgiç, konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, soydaş Kırım Tatar halkının meşru temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin, Kırım’daki fiili idareye bağlı mahkeme tarafından 26 Nisan’da yasaklandığını ve Türkiye’nin konuya resmi açıklamayla tepki gösterdiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin (KTMM) faaliyetlerinin yasaklanması kararının Rusya’daki Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, “Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BİLGİÇ: ÜZÜNTÜ VERİCİ

Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi’nin, itirazlar üzerine yaptığı değerlendirme sonucunda yasaklama kararını onamasını Türkiye’nin teessüfle karşıladığını bildiren Bilgiç, şunları söyledi:  “Meşru taleplerini, her zaman demokratik ve barışçıl yöntemlerle ortaya koyan, huzurlu, güvenlik içinde, kendilerini özgürce ifade edebildikleri bir hayat sürmekten başka amaçları olmayan Kırım Tatarlarının, toplu cezalandırma anlayışını yansıtan bu tür yöntemlerle baskı altına alınmak istenmesi, üzüntü vericidir. Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir