Türk Akım, Türkiye’ye milyarlar kazandıracak

Rusya’nın Ukrayna’yı bertaraf ederek Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz taşıması Türkiye’ye milyarlarca dolar kazanç sağlayacak.

Ukrayna ve Rusya arasında siyasi krizler, Rusya’nın Avrupa’ya sattığı gazın Ukrayna tarafından engellenmesi ve Ukrayna’ya bağlı kalmasına sebep olmaktaydı. Rusya Ukrayna’dan bu krizi bir türlü çözememesi sebebiyle Ukrayna’yı bertaraf edecek Türk Akım projesini gündeme aldı.

Türk toprak ve karasularından Avrupa’ya geçecek gaz için Türkiye, Rusya’dan indirim veya transit geçiş ücreti alacak.

Türk Akım’la Türkiye üzerinde  63 milyar metreküp gaz avrupaya ulaşacak. Türkiye transit ücreti olarak yıllık milyonlarca dolar kar elde edeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Anlaşma’da öncelikle Türkiye’de kullanımı daha sonra Avrupa’ya satması planlanıyor. Yıllık Türkiye 14 milyar metreküp gazı alacağı 49 milyar metreküpün Avrupa’ya satılması ön gören proje 2018-19’da tam anlamıyla faaliyete geçecek.

YILLIK 220 MİLYON DOLAR TRANSİT GEÇİŞ ÜCRETİ

Ukrayna, Rusya’dan 2015 yılında her 1000m3 gazın 100 km geçiş ücreti olarak 2,7 dolar geçiş ücreti alıyor. Türk Akımıyla 49 milyar metreküp gazı Türkiye tarafından taşınmasıyla Türkiye 133 milyon dolar gelir elde edecek. Ukrayna 2016 yılında Rus doğal gazı taşıma ücretini 2,7 dolardan 4,5 dolara çıkarmıştı. Bu rakamlar baz alınırsa Türkiye 220 milyon dolar gelir elde edecek

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir