Türk Akım imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mabeyn Köşkü’nde yaptıkları görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde iki ülkenin enerji bakanları, Türk Akımı anlaşmasını imzaladı.
Erdoğan ile Putin’in İstanbul’daki görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü. İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlerken Türk Akımı prıoesinde imzalar atıldı.

İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. İkili ilişkiler ve Suriye konusunda flaş açıklamalar yapan Erdoğan ve Putin ılımlı mesajlar verdi.

TÜRK AKIM NEDİR

Avrupa’ya doğal gazını Ukrayna üzerinden satan Rusya, Ukrayna’yla yaşadığı sorunlar ardından doğal gazını Avrupa’ya Ukrayna’sız ulaştırmanın yolunu aradı. Türk Akımı projesi bu nedende gündeme geldi. Doğalgaz hattı, Rus gazını Karadeniz’in altından geçerek Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşımayı öngörüyordü.

HATTIN UZUNLUĞU KAÇ KİLOMETRE?

Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akım’ının 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

HATTAN NE KADAR GAZ GİDECEK? MALİYET NE KADAR

Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye’nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa’ya ihraç edilmesi düşünülüyor.

Gazprom, Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek. Türkiye topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlandı. Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir