Tataristan’da 2 milyon 933 bin seçmen oy kullandı

Rusya Federasyonu parlamentosunun alt kanadı olan Duma seçimleri için oy kulanma süresi bitti. Rusya Federasyonu içerisinde yer alan Tataristan Cumhuriyeti’de o kullanma işlemi tamamlandı. 2 milyon 933 seçmenin oy kullandığı açıklandı.

Böylece Tataristan, Rusya genelinde seçimlere yüksek katılım sağlayan ilk 10 bölge arasına girdi.

DEVLET BAŞKANI VE EŞİ SABAH OY KULLANDI
Tataristan’ı temsil edecek milletvekilerinin belirleneceği Duma seçimleri için sabah erken saatte Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov, Parlamento Başkanı Ferit Muhametşin ve Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev ve eşleri sandık başına gidip oylarını kullandı.

“EN AZ 13 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAĞIZ”
Muhametşin, oy kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 yıl önce yapılan seçimlerde 13 milletvekili çıkardıklarını hatırlatarak, bugün yapılan seçimlerde de en az bu sayıda milletvekili çıkaracaklarına ve seçilen milletvekillerinin Tataristan’ın ve seçmenlerin menfaatlerini koruyacağına inandıklarını ifade etti.

KATILIM ORANI YÜZDE 69.4
Tataristan Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre,  yerel saat ile 18.00’de katılım oranının yüzde 69.4 olduğu seçimde, oy verme işlemi 20.00’de sona erdi. Rusya genelinde seçimlere yüksek katılım sağlayan ilk on bölge arasına giren Tataristan’daki seçimlerin kesin sonuçları yarın ilan edilecek.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir