Tatar şarkıcının camide klip çekmesi krize sebep oldu

Tataristanlı şarkıcı Rezeda Ganiullina’nın cami avlusunda çektiği klip skandala sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde Ganiullina son şarkısı için çektiği klip internette yayınlanmaya başladı ve birçok olumsuz tepki aldı. Özellikle Tataristan halkı sosyal medyada şarkıcıyı hem kendisini hem de Tatar milletini rezil etmekle suçladılar ve klibi Allah’ın evi önünde striptiz olarak nitelendirdiler.

Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin, caminin dans yeri olmadığının altını çizerek,Bolgar toprakları Tatar halkı için ayrı önem taşır. İslam geleneklerimiz başlangıçlarını buradan alırlar. Şarkıcılar camilerimize gelsinler. Kapılarımız herkese açık. Ama camiye dua etmek ve temizlenmek için gelsinler dedi.

Gelen tepkiler üzerine Rusya Soruşturma Komitesi Tataristan Cumhuriyet bölümü konuyla ilgili soruşturma açtı. Araştırmalar sonucunda internette Rezeda Ganiullina’nın yarı şeffaf kıyafet içerisinde cami fonunda doğu dansları yaptığı klip tespit edildi. Kadının eylemlerinde vicdan ve din özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine ilişkin noktaların yer aldığı ve soruşturma sonucunda karar verileceği açıklandı.

Şarkıcı Rezeda Ganiullina ise “VKontakte” sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada özür dileyerek şunları söyledi: “Bu klip bazılarının duygularına zarar verdiyse özür dilerim. Fakat dış görünüşüm doğal görünümüm ve doğu dansları striptiz değil sanattır.”

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir