Suriye, “Kırım köklerine geri döndü”

Kırım’da 16 Mart 2014’te gerçekleştirilen referandumun sonuçlarını tanıdıklarının altını çizen Suriye Halk Meclisi Başkanı Abbas, yarımadanın Rusya’ya bağlanmasını “Kırım köklerine geri döndü” sözleriyle değerlendirdi.

Suriye Halk Meclisi Başkanı Hediye Abbas, Sputnik’in sorularını yanıtladı.

Abbas’ın Kırım referandumu, Rusya-Suriye ilişkileri ve Suriye krizine ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

Rus hükümeti, Suriye krizi çözümünün sadece Suriye halkının iradesi temelinde mümkün olduğunu ve sadece Suriye halkının kendi geleceğini belirleyebileceğini defalarca dile getirmişti. Bildiğiniz gibi, Kırım’da Rusya’yla birleşme referandumu yapılan Mart 2014’te bir halkın kendi geleceğini belirlemesine tanık olduk. Referandum sonucuna Suriye nasıl bakıyor?

Kırım’da şunlar oldu: Bu bölge Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra gelişen olaylar nedeniyle bu bölge, halk iradesinin özgürce tecelli etmesiyle, köklerine geri döndü. Bu durum, yarımada sakinlerinin çıkarlarını doğrudan etkiledi. Onlar ülkeleriyle birleşme kararını aldı. İşte bunlar yaşandı. Kırım’ı Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olarak tanıyoruz. Suriye ile Rusya arasındaki ilişkiler stratejik ve büyük potansiyele sahip. Bu ilişkilerin siyasi, ekonomik, sosyal ve hatta Rusya Federasyonu cumhuriyetlerindeki durum buna uygun olursa konsolosluk dahil tüm alanlarda gelişmesi için Rusya hükümetiyle birlikte çalışacağız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir