Rusya’da aile içi şiddete devlet ayarı

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, aile içi şiddetle ilgili tartışmalı yasa tasarısını onayladı.

Rusya’da aile içi şiddetin belli formlarını adli suç olmaktan çıkartan bir yasa tasarısına göre, az yaralanmaya sebep olan ve ilk kez bu suçu işleyen kişiler için öngörülen hapis cezası, para cezasına ya da toplumsal hizmete çevrilebilecek. Yasa tasarısı, parlamentonun alt kanadı Duma’daki ikinci oylamada da ezici çoğunlukla kabul edildi.

Söz konusu düzenleme, aile bireylerine şiddet uygulayanlara hapis yerine para cezası kesilmesini öngörüyor. Tasarı, ilk kez olması durumunda aile içi şiddeti kabahat olarak tanımlıyor ve ceza olmaktan çıkarıyor.
Üçüncü kez oylamaya sunulacak tasarı ikinci oturumda 2’ye karşın 385 oyla kabul edildi.

Düzenlemeyi savunan vekillerden Olga Batalina çiftler arasında fiziksel şiddetin olağan olabileceğini ima etti. Batalina “Duygusal anlaşmazlıklarda, bazen vurma olayları olabilir. Taraflar birbirine gerçekten zarar vermek istemediklerinde, bir kişinin diğerine zulüm etmediğinde bu idari suç olarak sayılır” diye konuştu.

Ancak tasarıya karşı çıkanlar bunun “evdeki zorbaların aklanması” anlamına geleceğini savunuyorlar.

Bazı Rus medya kuruluşları tarafından “Tokatlama yasası” diye anılan tasarı, parlamentonun alt kanadında bir kez daha oylanacak.

Tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekecek.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “aile ilişkileri” ile tekrarlanan şiddet olaylarının birbirinden ayrılmasının önemli olduğunu söyledi.

Yasa tasarısı muhafazakâr milletvekili Yelena Mizulina tarafından, geçen Temmuz ayında ceza yasasında yapılan değişiklikle, bir aile bireyine şiddetin ceza gerektiren suç olarak kabul edilmesinin ardından gündeme getirilmişti.

Muhafazakârlar, karar nedeniyle çocuklarını “disiplin etmek isteyen” ebeveynlerin yargılanmasından endişeleniyorlar.

Yasa tasarısı kapsamında, ilk eylem ceza hukuku çerçevesinde değil, medeni kanun çerçevesinde değerlendirilecek. Eylemin tekrar etmesi halinde cezai hukuk devreye girecek ve hapis istemi olabilecek.

Ancak muhalifler, yasanın kadınları ve çocukları daha fazla riske atacağını savunuyor.

Aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar için kurulmuş “Kız kardeşler” (Sisters) merkezinin müdürü Maria Mokhova, Reuters haber ajansına “Bu yasa evdeki tiranları aklama çağrısı yapıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler’in 2010 yılında yayınladığı bir rapora göre, Rusya’da eşi ya da akrabalarından gördüğü şiddet nedeniyle yaşamını yitiren kadınların sayısı her yıl yaklaşık 14 bin.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir