Rusya ve Türkiye arası suçlu iadesi anlaşması Duma’da onaylandı

TBMM’den önceki gün geçen ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’  Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da yapılan oylama sonucunda kabul edildi.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda 209 oyla kabul edilen anlaşma bu kez Rusya tarafından da onaylandı.

Anlaşma, Türkiye ile Rusya arasında iki ülkenin de taraf olduğu 13 Aralık 1957 tarihli Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi ile 20 Nisan 1959 tarihli Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Avrupa Sözleşmesi’nin taraflar arasında uygulanmasının kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Anlaşmanın konusunu oluşturan adli meselelere ilişkin yürürlükte olan ya da kaldırılmış mevzuatlara ve adli yardımlara dair iki tarafın karşılıklı bilgi paylaşımı, belgelerin geçerliliği, gizlilik ve bilgi kullanımının kısıtlamaları, adli müzaheretten yararlanma, tebligat, tarafların ve tanıkların dinlenmesi, bilirkişi incelemesi yaptırılması ve belgelerin iletilmesi gibi işlemlerin yerine getirilmesi, tanık ve bilirkişilerin korunması ile tanık ve bilirkişilerin korunması ile suçluların iadesi düzenleniyor.

Söz konusu anlaşma 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da Türkiye ve Rusya Adalet Bakanları tarafından imzalanmıştı. TBMM’de kabul edilen anlaşmanın Türkiye’deki iç hukuk süreci, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tamamlanmış olacak.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir