Rusya ve ABD arası sınırdışı savaşında Putin’den önemli hamle

Rusya ve ABD arası sınırdışı savaşında Putin’den önemli hamle

ABD başkanı Obama, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak Trump’la Rusya’nın arasını bozma girişimleri, Putin’e takıldı.

Hillary Clinton’un seçimi kaybetmesiyle büyük şok yaşan ABD yönetimi, Cumhuriyetçi Partiden başkan seçilen Donald Trump’ın Rusya’yla iyi ilişki kurmasını engellemek için son kozlarını oynamaya başladı.

Demokratların seçimi kaybetmesini Rusya’ya bağlayan yönetim Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde herhangi bir somut kanıt bulunmasa da, Beyaz Saray 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Maryland ve New York’taki Rus diplomatik temsilciliklerini kapatma kararı alan ABD, aralarında Rus istihbarat direktörünün de bulunduğu 6 kişiye ve 5 kuruma da yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, başkanlık seçimlerine müdahale edildiği ve Moskova’daki ABD’li diplomatların taciz edildiği iddiaları üzerine Başkan Obama tarafından Rusya’ya yaptırım kararı alındığı belirtildi. Rusya’nın Maryland ve New York’taki diplomatik temsilciliklerin, istihbarat amacıyla kullanıldıkları iddiasıyla kapatıldığı kaydedilirken, Washington ve San Francisco’da bulunan 35 Rus diplomatın, önümüzdeki 72 saatte aileleriyle birlikte ülkeden ayrılmasının gerektiği ifade edildi.

LAVROV: BİZDE SINIRDIŞI EDELİM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’ın Moskova’ya yönelttiği ‘seçimlere müdahale suçlamalarının’ mesnetsiz olduğunu söyledi.Lavrov, ABD’nin aldığı yeni yaptırım kararlarının yanıtsız kalmayacağını vurguladı.

Lavrov, bu çerçevede Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, 31’i Moskova Büyükelçiliği’nden, 4’ü St. Petersburg Konsolosluğu’ndan olmak üzere 35 ABD’li diplomatın sınır dışı edilmesini önerdiğini belirtti.

PUTİN: OBAMA KARİYERİNİ BÖYLE OYUNLARLA BİTİRİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanlığı’nın kendisine sunduğu ve 35 ABD’li diplomatın ülkeden sınır dışı edilmesini öngören teklifi reddetti. Putin, “Hiç kimseyi yollamıyoruz.” dedi.

Putin, ABD’nin bu kararını provokasyon olarak niteledi ve Moskova’nın cevap hakkı olmasına karşılık “mutfak” diplomasisine girmeyeceklerini söyledi.

Putin açıklamasında, “ABD’nin yakında görevi bırakacak olan yönetiminin yeni dostça olmayan adımlarını, Rus-Amerikan ilişkilerinin gelecekte koparılmasına yönelik bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Bu hem Rus hem de Amerikan halkının köklü çıkarlarıyla açıkça çelişmektedir. Rusya ve ABD’nin uluslararası güvenliği sağlamadaki büyük sorumluluğu düşünüldüğünde böyle bir adım tüm uluslararası ilişkilere zarar verecektir.” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, ABD’de yakında göreve gelecek olan Donald Trump yönetiminin politikalarına göre Rus-Amerikan ilişkilerinin normalleşmesi için gerekli adımları atacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın kariyerini bu şekilde noktalamasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade eden Putin, “Yine de, onu ve ailesinin yeni yılını tebrik ediyorum.” dedi. Putin ayrıca seçilen ABD başkanı Donald Trump’ı ve tüm Amerikan halkının da yeni yılını kutladı.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir