Rusya Sinirlendi! ABD’yle imzaladığı sırları açıkladı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, ABD liderliğini yaptığı ve Avrupa devletlerinin desteğiyle düzenlenen Deyr ez Zor saldırısının ardından Moskova ile Washington arasındaki gizli ateşkes anlaşmasından bazı bölümleri kamuoyuna açıkladı

 9 Eylül’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin Cenevre’de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye’de ateşkes sağlanması konusunda iki ülke anlaşmıştı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin Suriye’nin doğusundaki Deyr-ez Zor kentinde Suriye’ye ait bir askeri üssü vurması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) acil toplantısı sonrası konuşan ABD Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya’nın acil toplantı çağrısını ‘ahlakçılıkla dolu bir oyun’olarak değerlendirirken,  “Bu oyun Rusya’nın standartlarına göre bile hayli şüpheci ve ikiyüzlü” dedi.

ABD’nin anlaşmaya rağmen Rusya’yı ateşkes konusunda isteksiz davranmakla suçlaması nedeniyle Moskova, anlaşma metninin kamuoyuyla paylaşılmasını talep etmiş, Washington ise bu talebe karşı çıkmıştı.

Ancak Sputnik Türkiye’nin haberine göre; ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Deyr ez Zor’daki Suriye ordusuna ait bir noktaya düzenlediği saldırı nedeniyle acil olarak yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Çurkin, söz konusu ateşkes anlaşmasının bazı bölümlerini okudu. 

 

ABD istemede açıklıyoruz

“ABD, tam olarak anlayamadığımız nedenlerden ötürü, anlaşma metnini basınla ve hatta BM Güvenlik Konseyi’nin temsilcileriyle bile paylaşmayı kabul etmedi. Ancak duruma açıklık kazandırmak için bazı bölümleri okuyacağım” diyen Çurkin, şöyle konuştu:

 “Rusya ve ABD, Suriye’deki duruma istikrar kazandırmak için Halep yakınında özel önlemler alınması da dahil olmak üzere ortak çaba sarf edecek. Öncelikler, IŞİD ve El Nusra Cephesi kontrolündeki bölgeleri ılımlı muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelerden soyutlamak ve ılımlı militanları El Nusra militanlarından ayırt etmek.”

“İKİ ÜLKE, SURİYE’DE SİYASİ GECİŞ SÜRECİNİN DESTEKLENMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK”

Çurkin ayrıca, Rusya ve ABD’nin temmuz ayında yaptığı anlaşmadan da bir bölümü gazetecilerle paylaştı. “Ortak Uygulama Grubu’nun amacı, ABD ile Rusya arasında kapsamlı koordinasyon oluşturmak. Taraflar, IŞİD ve El Nusra’yı yenmek için Ortak Uygulama Grubu çerçevesinde çalışma yapacak. Taraflar, ateşkes tesis edilmesi ve BMGüvenlik Konseyi’nin 2254 No’lu kararında tanımlanan siyasi geçiş sürecinin desteklenmesi için birlikte çalışma yapacak” diye devam eden Çurkin, anlaşmadaki diğer maddelerin insani konular ve sahadaki durumla ilgili olduğunu belirtti. Çurkin, “Bu hazırlıklar çok önemliydi. Bunlar durumu değiştirebilir ve El Nusra ile IŞİD’e yönelik çabaları yoğunlaştırabilir, siyasi süreç için daha iyi koşullar oluşturabilirdi” diye ekledi.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir