Rusya, Kırım’daki savunma gücünü artırıyor

Rusya, Kırım’daki askeri savunma gücünü her geçen gün daha da artırıyor. Rusya’nın Kırım’a Pantsir-S füze ve uçaksavar sistemi konuşlandırdığı ifade edildi. 

2014 yılında yapılan referandumla Rusya’ya katılan Kırım, ABD ve Avrupalı devletlerin ekonomik ve siyasi yaptırımları altında bulunuyor.

Ayrıca Ukrayna’nın doğusunda yani Donbass’taki askeri çatışma alanı da birlikte düşünüldüğünde Rusya’nın Pantsir-S füze ve uçaksavar sistemini de Kırım’a konuşlandırması gelecekte oluşabilecek çatışma ihtimalini ortaya koyuyor. 

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Kırım’daki savunma gücünü Pantsir-S füze ve uçaksavar sistemi ile güçlendiren Rusya, geçtiğimiz Aralık ayında da yine Kırım’a S-400 füze savunma sistemi konuşlandırmıştı. 

Rusya Güney Askeri Bölgesi’nden yapılan açıklamada, Kırım’da 1 Ocak’tan itibaren bir alay Pantsir-S sisteminin konuşlandırıldığı ifade edildi.

20 km menzilli

KBP (Enstrüman Dizayn Bürosu) tarafından geliştirilen Pantsir-S1’ler, 20 kilometre mesafeden, 10 kilometre yükseklikteki hedefi vurabiliyor. Güdümlü füzeler küçük, hızlı ve düşük seviyede ilerlediklerinden radarda görülmeleri de çok düşük seviyede olabiliyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir