Rusya, dünyanın en büyük iş rehberi LinkedIn’i yasakladı

Rusya Federal Radyo ve Televizyon Denetim Kurulu (Roskomnadzor), profesyonel anlamda iş ve kariyer ortamında paylaşımlarının bulunduğu sosyal site LinkedIn’e erişimi yasakladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da söz konusu yasağın ülke yasalarına uygun olduğunu ifade etti.

Rusya’dan yapılan açıklamaya göre, 5 milyon Rus kullanıcısının bilgilerini Rusya’daki sunucularda saklamayı kabul etmeyen firma, “kişisel verilerin gizliliği” kuralını ihlal etti. Ağ operatörlerine kararla ilgili bilginin verildiği ve yasağın başladığını belirten Roskomnadzor Basın Sözcüsü Vadim Ampelonskiy, gazetecilere yaptığı açıklamada bugün itibariyle tüm operatörlerin kararı uygulaması gerektiğini söyledi.

 

Rusya’nın erişim yasağı getirdiği LinkedIn, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin sadece Rusya’daki veri merkezlerinde tutulması şartını Rusya ile yeniden görüşmeye hazır olduklarını belirten bir açıklama yaptı.

LinkedIn firmasının Kurumsal İletişim Direktörü James Upsher yaptığı açıklamada şunları söyledi: “LinkedIn’in küresel çapta işgücüne katkıda bulunmak gibi bir misyonu var. Rusya’daki kullanıcılarımızdan sitemize erişemediklerini duymaya başladık. Roskomnadzor’un getirdiği yasakla Rusya’daki milyonlarca LinkedIn kullanıcısı ve bu ülkede LinkedIn’ı kullanarak iş yapan şirketler siteye erişemiyor. Rus yetkililerle verilerin yerel ortamda saklanması konusundaki taleplerini tartışma konusundaki isteğimiz sürüyor.”


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir