Rusya Başkanı Putin : Erdoğan ile anlaştık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusundaki barış görüşmelerinin, Kazakistan’ın başkenti Astana’da sürdürülmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaştıklarını açıkladı.

Japonya ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Putin, Astana’daki görüşmelerin, İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler aracılığında yapılan müzakerelere ek olarak gerçekleştirileceğini belirtti.

Tokyo’da Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen basın
Putin, Astana’daki temasların Cenevre görüşmelerine ek olarak yapılmasını düşündüklerini kaydetti. 

Suriye’de bundan sonraki aşamanın ülke genelinde ateşkes sağlanması olması gerektiğini belirten Putin şu ifadeleri kullandı:

“Bu nedenle Suriyeli taraflara biz Suriye hükümetine, Türkiye Cumhurbaşkanıda silahlı muhaliflere- barış görüşmelerine barışçıl bir yerde devam etmelerini önermek konusunda anlaştık. Bu yer, Kazakistan’ın başkenti Astana olabilir.” Putin şöyle devam etti: “Eğer taraflar onay verirse, Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’e bu teklifi götüreceğiz. Gerçekleşmeleri hâlinde, bu görüşmeler Cenevre’dekilerin rakibi olmayacak. Fakat Cenevre’deki görüşmeleri tamamlayacaklar.”

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir