Rusya, ABD tahvillerini satmaya devam ediyor

Rusya Federasyonu Ağustos ayında ABD hazinesinin tahvillerindeki rezerv hacmini 700 milyon dolar azaltarak 87,5 milyar dolara düşürdü. Yıllık anlamda bu değer 2,4 milyar dolar azaldı.

ABD Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerika’nın tahvillerine sahip olan ülkelerin arasında Rusya 17 sırada yer alıyor. Rusya Temmuz ayında bir basamak altında olan Kore Cumhuriyeti’nin bu ay gerisinde kaldı. Kore bunun aksine tahvil rezervlerini 4,3 milyar dolar artırdı ve bu değer 90,2 milyar dolara yükseldi.

ABD tahvillerinin en önemli alıcısının Çin olduğu bildirildi. Çin’in payı bir ay içerisinde 33 milyar dolar azalarak 1,185 trilyon dolara düştü. İkinci sırada aktiflerini 9,4 milyar dolar azaltan Japonya oldu. Japonya şu anda 1,144 trilyon dolar değerindeki tahvillerin sahibi.

ABD Kongresi’nin, 11 Eylül saldırıları nedeniyle Suudi Arabistan’a dava açılmasına olanak tanıyan yasa tasarısını kabul etmesi Suudi Arabistan’da ABD’deki tahvilerini satmaya devam ediyor. Ağustos 2015’te  112,8 milyar dolar ABD tahvili olan Suudi Arabistan’ın tahvilleri 93 milyar dolara geriledi.

Ağustos ayı sonunda diğer ülke hükümetleri tarafından alınan toplam ABD tahvil hacmi bir önceki aya göre 51 milyar dolar azalarak 6,196 trilyon dolar oldu.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir