Rus Büyükelçiliğinden Türkiye’deki Kırım Derneklerine Kırım açıklaması.

Rus Büyükelçiliğinden Türkiye’deki Kırım Derneklerine Kırım açıklaması.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de faaliyet gösteren Kırım Derneklerine ve Kırım kökenli siyasetçilere Kırım’da Rusya Federasyonu Etnik Topluluklar İşleri Federal Ajansı tarafından sosyolojik araştırma raporunu yolladı.

Büyükelçiliğinin elektronik ortamda gönderdiği açıklama Büyükeçiliğin isnternet sayfasında yer almakta

İşte o açıklama

Rusya Federasyonu Kırım Cumhuriyeti’nde Kırım Tatarları arasında yapılan sosyolojik araştırma ile ilgili

Aralık 2016 – Ocak 2017 döneminde Kırım’da Rusya Federasyonu Etnik Topluluklar İşleri Federal Ajansı tarafından sosyolojik araştırma gerçekleştirildi.

Ankete katılan Kırım Tatar halkının yüzde 61’i, Rusya liderini desteklediğini söylerken, yüzde 31’i ise Putin’e karşı görüşlerinin olumluya döndüğünü ifade etti.

Kırım Tatarlarının dörtte üçü, şu an sürdükleri hayattan tatmin olduklarını, yüzde 48’i ise maddi durumlarının iyi olduğunu açıklarken, yüzde 30’luk bir kesimse hayatlarının iyileştiğini düşündüklerini ifade etti.

Rusya Federasyonu Etnik Topluluklar İşleri Federal Ajansı Başkanı İgor Barinov, ankete katılan kişilerin yarısının, federal makamların Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek istediklerine dair inanç taşıdığını, bu grubun yüzde 86’sının ise Kırım Yarımadası’ndaki mevcut durumu olumlu olarak değerlendirdiğini söyledi. Barinov, “Kırım Tatar halkının bulunduğu durum oldukça karmaşık ve biz bu durumu idealleştirmiyoruz, ancak insanların durumun iyiye gittiğini hissetmeleri için çalışıyoruz” dedi.

İgor Barinov, “Kırım Tatarlarının yaşadığı sorunların analizi, söz konusu sorunların Rusya’nın diğer bölgelerinde yaşayan halkın sorunlarından pek te farklı olmadığını gösterdi” diye konuştu.

Barinov, Kırımlıların yüzde 46’sı kendilerini Rusya vatandaşı olarak hissettiklerini belirttiklerini, yüzde 43’ününse ABD ve Avrupa ülkelerinin Kırım’ın Rusya ile birleşmesini tanımayarak yanıldıklarını düşündüklerini kaydetti.

Kırım Tatarlarının yüzde 81’inin etnik topluluklar arası gerginliği hissetmediklerini, yüzde 89’ununsa dini inançları dolayısıyla farklı tutumla karşılaşmadıklarını söyleyen Barinov, bu rakamların yarımadadaki durumun ileride daha iyiye gideceği konusunda umut verdiğini ifade etti.

Uzmanların fikrine göre Rus makamlarının yaptıklarının Kırım Tatarları tarafından olumlu değerlendirilmesi Moskova’nın Kırım Tatarlarının durumuna gösterdiği ilgiyle alakalı.

Rusya Parlamento Alt Kanadı Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğu Komitesi Başkan Yardımcısı K.Zatulin: ‘Kırım Tatarları, Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olduğu dönemde çözülemediği sorunların yeni iktidar dönemde çözülmesine başlandığını anladılar’, diye konuştu. ‘Mesela, Ukrayna, Simferopol’da Ulu Caminin inşa edileceğine dair söz verdi, fakat inşaatına başlamadı’.

Yerel Kırım Tatar Milli Kültür Özerkliği’nin Başkanı Eyvaz Umerov: ‘Kırım’ın Rusya ile birleşmesini olumlu değerlendiren Kırım Tatarlarının sayısı son üç yılda giderek artmaktadır’, diye konuştu. Halihazırda farklı etnik ve dini gruplar arasında anlaşmazlıklar yaşanmıyor. Devlet organlarında çalışmak isteyenler bu imkana sahip. Ulu Cami hızlı bir şekilde inşa ediliyor. Kırımlıların yaşamını tarafsız olarak anlatan ‘Millet’ milli halk televizyon kanalı yayın yapıyor. Kırım Tatarları için konut satın alma programı uygulanmaya başlandı. İnsanlara 300 bin ruble (5 bin dolar) nakdi yardım sağlanıyor. Kırım Tatarları Kırım’ı toplu olarak terk etmek istemiyor, bugün Kırım’da kendini rahat hissediyorlar’.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir