Poroşenko: Suriye krizinin sebebi Rusya

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Suriye`deki krizin sebebinin, Rusya`nın Esed rejimini desteklemesinin büyük rol oynadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi`nde gerçekleştirilen Suriye toplantısında konuşan Poroşenko, Suriye`de 5 yıldır süren krizin milyonlarca Suriyeli için trajedi, uluslararası toplum için ise ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Poroşenko, Suriye Krizinden Esed rejimini ve Esed’i destekleyen Rusya olduğunu belirterek, “Aynı Ukrayna`da olduğu gibi. Önce çatışma alevleniyor, sonra gerilim tırmanıyor, sonra çatışmanın tarafı çözüm süreci için arabulucu oluyor. Bu arada bölge ele geçiriliyor ve çözüm dayatılıyor. Bu, Rusya`nın benzer taktikleri uygulamak için poligon haline getirdiği benim ülkemde olanları hatırlatıyor” ifadesini kullandı.

BM GÜVENLİK KONSEYİNE REFORM GEREKİYOR

BM Güvenlik Konseyi`nin yapısındaki 5 üye ülkenin veto hakkının, kitlesel yasa dışı durumlara karşı gerçekleştirilecek eylemleri engellememesi gerektiğine dikkati çeken Poroşenko,  “BM Güvenlik Konseyi`nin yetersizliği, Rus silahlı birliklerin Ukrayna`ya karşı saldırısına ve Moskova`nın Suriye`ye yönelik güç sağlamak için işgal altındaki Kırım`ı askeri üs olarak kullanmasına sebep olmuştur. Kırım`da bulunan işgal birliklerinden alınarak, gemilerle büyük miktarda Rus askeri güçleri Suriye`ye gönderilmiştir. Bütün bunlar, güvenlik konseyinde acil, kritik bir şekilde reform yapılması gerektiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir