Peskov’un Kayınpederi: Sizi Kırım’a bekliyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov’un kayınpederi Vladimir Solotsinsky, “Sizi Kırım’a bekliyoruz” dedi.

Solotsinsky, Türk iş dünyasına çağrı yaparak Kırım’a yatırım yapmaya çağırdı. Aynı zamanda eski Büyükelçi olan Solotsinsky, Kırım’da çok sayıda iş imkanının olduğuna dikkat çekti.

Solotsinsky, uzun yıllar Ankara’da da diplomat olarak çalıştı ve çok iyi derecede Türkçe biliyor. Aynı zamanda şimdi RTİB Genel Sekreteri görevini yürütüyor.

Rus hükümetinin Kırım için bütün imkanları seferber ettiğini belirten Solotsinsky, “Kırım’a çok büyük imkanlar mevcut. Rus Hükümeti, Kırım için çok büyük para veriyor ve vermeye de hazır. Kırım’da Türkleri bekliyorlar ve Türkleri seviyorlar. Tabi Kırım konusunda bizim görüşlerimiz biraz ayrılıyor ama bunu aşabiliriz” diye konuştu.

KIRIM TATARLARI TÜRKLERİ BEKLİYOR

Solotsinsky, “Türk iş adamları Kırım’a gelirse ben diyorum ki, onları orada çok iyi bir şekilde kabul edecekler. Özellikle biliyorsunuz Kırım’da çok büyük bir Tatar toplumu var; onların dili Anadolu Türkçesi’ne çok yakın ve onlarda orada Türkleri bekliyorlar. Kırım’da Türkiye ile Rusya arasında ekonomi ve kültürel iş birliğimiz için çok büyük olanaklar var ve biz buna hazırız. Bekliyoruz ve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“EKONOMİ VE POLİTİKAYI BİR BİRİNDEN AYIRMAK GEREKİYOR”

Solotsinsky, Türkiye ile Rusya arasında Kırım’da yaşanan görüş ayrılığının bu işbirliğine etkisi olup olmayacağı sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Bakın biz bütün bu görüş ayrılıklarını bir tarafa koyabiliriz. Çünkü ekonomik ve kültürel işbirliği bir şey, ama politik görüş ayrılıkları bambaşka bir şeydir. Bunları bir sepete koymak yanlış olur bence. Ekonomi ve politikayı bir birinden ayırmak gerekiyor.”

Vladimir Solotsinsky, Türk iş dünyası için Kırım’da başta müteahhitlik sektörü olmak üzere; yol inşaatı, turizm, otellerin inşaatı, otellerin işletmesi, tarım alanı başta olmak üzere bin bir olanağın mevcut olduğunu ve Rus hükümetinin buna bütçe ayırmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir