NATO GEMİLERİ AZAK DENİZİNE GİREMEZ

NATO GEMİLERİ AZAK DENİZİNE GİREMEZ

Rusya lideri Vladimir Putin’in Daimi Temsilcisi, Kırım Hükümeti Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov, Rusya’nın izni olmaksızın NATO gemilerinin Azak Denizi’ne çıkmasının mümkün olamayacağını açıkladı.

Kırım Daimi Temsilcisi Muradov, Sputnik’e verdiği demeçte, Rusya ve Ukrayna’nın 2003’te imzaladığı bir anlaşma uyarınca yabancı ülkelerin gemilerinin sadece her iki tarafın da izniyle Azak Denizi’ne girebileceği hatırlatmasını yaptı.

Muradov ayrıca, Moskova’nın böyle bir şeye izin vermeyeceğini de vurguladı.

Muradov, Ukrayna hükümetinin Kerç Boğazı’nda kasım ayında gerçekleştirdiği provokasyonu, Rusya sınırında durumun istikrarsızlaşmasından çıkarı olan Batılıların gemilerini bölgeye davet etmek için gerçekleştirdiğini de ifade etti.

Ukrayna’nın ‘Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan’ bölgeler bakanı Yuriy Grımçak geçtiğimiz hafta, Kiev’in, Kerç Boğazı’ndan gemileri geçirme girişimlerine devam edeceğini açıklamıştı.

Daha önce de Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun danışmanı Yuriy Biryukov ile Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi başkanı Aleksandr Turçinov, Kerç Boğazı’nı gemilerle geçme planlarını dile getirmişlerdi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir