Moskova’ya gidenler mutlaka gezmeli

Moskova Metrosu, adeta bir müzedir. Moskova’nın ulaşım yükünün büyük bir bölümünü 100 yıla yakındır taşıyor. En son verilere göre ortalama günlük 8 milyon yolcu bu ağı kullanıyor.

 

moskova-metrosu-10-copy

İlk olarak, 1912 yılında, Knorre isimli bir mühendis, metro projesiyle ilgilenir. Ancak bu sırada I. Dünya Savaşı başlar, ardından devrim olur ve Moskovalılar, metroya kavuşamazlar. 1931 yılında, Stalin döneminde, metro projesi kabul edilir. Metronun yapım görevi Nikita Kuruşçev ile Lazar Kaganoviç’e verilir. Sovyetler Birliğinin dört bir yanından erkek ve kadın işçiler getirtilir. Ayrıca: Kızıl Ordu ve Komünist Gençlik Birliğinin (Komsomol) 13.000 den fazla üyesi de metro yapımına katılırlar. Onların anısına Kaltsovaya Liniya üzerinde “Komsomolskaya” isminde, bir istasyon bulunmaktadır.

moskova-metrosu-02-copy

Josef Stalin tarafından 1931’de inşası başlatılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York,Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Moskova Metrosu kuşkusuz dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosudur. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda her gün yaklaşık 9.2 milyon kadar kişi yolculuk etmektedir. Moskova Metrosu devlet tarafından işletilmektedir.

moskova-metrosu-03-copy

Metro başlı başına bir turizm kaynağı da sayılabilmektedir. Çünkü ülkeye gelen binlerce turist bu tarihi metroyu ziyaret etmektedirler. Ayrıca metronun haritasına bakıldığında başka sistemlerde olmayan ilginç bir harita yapısı vardır. Toplam 14 hattın bulunduğu Moskova Metrosu’nda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova’nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Sadece çember isimli -ring- hattı (20 km) tüm diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılmasını sağlamıştır. Ayrıca hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova’nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı göstermektedir. Ayrıca tüm metro sisteminin neredeyse tamamı yer altında kurulmuştur. Sadece 1, 2 ve 4 numaralı hatlar Moskova Nehri’ni köprüyle geçmektedir ve yeryüzüne çıkmaktadır. Saat sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında toplam 19,5 saat aralıksız çalışan Moskova Metrosu, yoğun saatlerde 90 saniye aralıklı seferler yapmaktadır.

moskova-metrosu-14-copy

Moskova Metrosu II. Dünya Savaşı‘ndaki Moskova Muharebesi sırasında Sovyet liderleri için önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmıştır. Özellikle Stalin 1941 kışında Alman askerleri başkenti tehdit ederken şehri terk etmemiş ve buradaki karargahından ayrılmayarak savaşmakta olan Sovyet toplumuna moral vermiştir.

 

Hangi metro durağına bakmalı?

 

Komsomolskaya: 1935’te açılmış olan bu durağın limon sarısı sütunları, Barok stilinde, Rusya’nın asırlardır süregelen barış ve özgürlük savaşlarını simgeleyen mozaiklerle bezeli.

moskova-metrosu-08-copy

 

Arbatskaya: Daha önce Almanlar tarafından tahrip edilen istasyon yerine 1953’te, atom bombalarına karşı bile korunabilmek amacıyla inşa ediliyor. 250 metre eninde, 41 metre derinliğinde olmasının en önemli nedeni bu. Etrafındaki kırmızı mermerler, devasa abajurlar ve çiçek motifleriyle dekore edilmiş duvarlar, küçük bir sarayda olduğun duygusunu verecek. 

arbatsakaya-metro-copy

 

Belorusskaya: Bir zamanlar Belarus (Beyaz Rusya) ve Avrupa’ya giden trenlerin durağı olduğu için bu ismi alıyor. Ana salonunda Vladimir Lenin’in bir heykeli var. Pembe-siyah mermerle dekore edilmiş duvarları dikkat çekiyor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novoslobodskaya: 1952 yılında yapılmış olan istasyonda Letonyalı sanatçılar E. Veylandan, E. Krests, and M. Ryskin tarafından yapılmış 32 cam panel bulunuyor. Ama buranın mihmandarı, platformun sonunda karşına çıkacak Pavel Korin’in “Dünyada Barış” isimli mozaikleri.

 novoslobodskaya-copy

Mayakovskaya: Moskova’nın en güzel metro istasyonu sayılıyor. Sovyet şair Mayakovsky’nin anlattığı gelecekten ilham alan bu istasyon İkinci Dünya Savaşı sırasında bir sığınak olarak kullanılmış, 7 Kasım 1941’deki devrim sırasında Stalin konuşmasını bu koridorlarda, binlerce kişiye yaptığı yer olmuş. Trenden indiğinde, tavanda göreceğin mozaikler “24 Saat Moskova Gökyüzü” temasıyla Alexander Deyneka’nın elinden çıkmış.

 mayakovskaya-copy

Elektrozavodskaya: Tavanında 318 ampul, duvarlara resmedilmiş savaş dönemini aydınlatıyor. Özellikle boş olduğu saatlerde görüntü, nefes kesici.

 elektrozavodskaya-copy

Shosse Entuziastov: Sarı mermerin her tonuna dokunabiliyor, platformun sonundaysa A. Kuznetsov’un “Özgürlük Ateşi” isimli heykelleriyle burun buruna geliyorsun.

 shosse-entuziastov-copy

Park Kultury: 1980 Moskova Olimpiyatları’nda en çok kullanılan istasyon Park Kultury. Çıkışında ünlü yazar Moxim Gorky’nin mozaiği var.

 park-kultury-copy

Teatralnaya: Bolşoy Tiyatrosu’nun durağının içi komünist rejim gelince yıkılan Christ the Saviour Katedrali’nin mermerleriyle yapılmış. Kristal lambalar, bronz çerçeveli resimlerle dekore edilmiş girişi görünce kendini az sonra tiyatrodaki izleyicilerden birine dönüşecek gibi hissetmen olası. Duvarlarda Kazakistan, Ukrayna, Gürcistan, Özbekistan gibi bir zamanlar S.S.C.B üyesi ülkelerin geleneksel dansçılarının kabartmaları bulunuyor.

 teatralnaya-copy

Kievskaya: İstasyon, Ukrayna’da yapılan yarışmanın kazananları tarafından tasarlanıyor. A.V. Myzin’in mozaikleri Rusya-Ukrayna arasındaki birlik ve beraberliği simgelemekte. 2006’da Fransız Hector Guimard’nun ünlü Art Nouveau girişinin reprodüksiyonu buraya getiriliyor. Karşılığında Ivan Lubennikov Paris-Madeleine istasyonuna kendi eserini yolluyor.

 kievskaya-copy

Ploshchad Revolyutsii: Metronun her iki tarafında çocukları, sporcuları, çiftçileri, askerleri, avcıları, işçileri, kısaca proleterya kesiminden herkesi sembolize eden heykeller var. Sınır kapısında duran görevlinin köpeğinin burnunu okşamanın iyi şans getireceğine inanılıyor.

moskova-metrosu-10-copy

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MOSKOVA METROSU ŞEMASI

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir