Milletvekilliğinden vazgeçen tek Aksenov değil

18 Eylül günü düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerinde Birleşik Rusya Partisinden birinci sıra adayı olan ve seçimleri kazanan 19 bölge idarecisi milletvekilliğinden istifa etti.

Rusya Merkez Seçim Komisyonunca yapılan açıklama göre Duma seçimlerini kazandığı halde bulundukları görevi milletvekilliğine tercih ettikleri belirtildi.

Bölge idareciliğini milletvekilliğine tercih edenler Egor Borisov (Yakutistan), Aman Tuleyev (Kemerovo bölge), Vladimir Yakushev (Tyumen bölge), Rüstem Khamitov (Bashkiria), Andriy Vorobey (Moskova bölgesi), Yevgeni Savchenko (Belgorod bölgesi), Alexei Gordeev (Voronej bölge), Vasily Golubev ( Rostov bölge), Ramazan Abdulatipov (Dağıstan), Ramzan Kadirov (Çeçenistan), Yunus-Bek Yevkurov (İnguşetya), Vyacheslav Bitar (Kuzey Osetya), Yuri Kokov (Kabardey-Balkar), Raşid Temrezov (Karaçay-Çerkes), Aslan Thakuşinov ( Adigey), Rüstem Minnehanov (Tataristan), Sergei Sobyanin (Moskova), Sergey Aksenov (Kırım) ve Georgi Poltavçenko (Saint-Petersburg).

Kırım Devlet Başkanı Sergey Aksenov, daha önce yaptığı açıklamada parti listelerinin Putin tarafından hazırlandığı ve bölge idarecileri için bir güven yoklaması olduğunu belirtmişti.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir