Liderlerden Ukrayna zirvesi

Almanya’nın başkent Berlin’de Ukrayna krizini görüşmek amacıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel,  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko ile ” Normandiya Formatı” kapsamında bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile beş saat süren görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Hiçbir anlaşma imzalanmadı; tüm yönleriyle yol haritası oluşturulması için tespitlerde bulunduk” dedi.

Normandiya Dörtlüsü dışişleri bakanlarının Kasım sonuna kadar Ukrayna’nın doğusundaki sorunların çözümüyle ilgili yol haritası konusunda görüşmeleri sonlandıracaklarını belirten Ukraynalı lider, “İkinci yol haritası siyasi, üçüncüsü insani olacak” diye konuştu.

Tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgelerinde seçimlerin yapılması için, “yabancı ordu birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen çıkması gerektiğinin” altını çizen Poroşenko, ldierlerin, bölgede AGİT’in çalışmalarının “engellenmemesinin” sağlanması konusunda da anlaşmaya vardıklarını ekledi.

Normandiya Formatı’nda yaptıkları Ukrayna görüşmesine de değinen Merkel, bu ülkenin doğusundaki krizin çözülmesine yönelik bir yol haritası oluşturulması konusunda uzlaşıldığını anlattı.

Merkel, geçen yıl Paris’te gerçekleştirilen toplantının ardından bugün yapılan toplantının önemine işaret ederek, “Tekrar liderler düzeyinde bu toplantının yapılması önemliydi. Diyalog yolları her zaman açık olmalı.” diye konuştu.

Ukrayna krizinin çözümü için tarafların bir yol haritası belirlenmesi hususunda uzlaştığını aktaran Merkel, bunun için dışişleri bakanlarının bir araya gelerek süreç konusunda çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Fransa “Yol haritası Minsk Anlaşması’nın ruhuna uygun olacak”

Ukrayna’daki krize ilişkin de Hollande, bir yıl önce aynı formatta gerçekleştirdikleri zirvenin ardından bakanlar ve danışmanlar düzeyinde Minsk Anlaşması’nı hayata geçirmeyi ve bu konudaki blokajları aşmaya çalıştıklarını bildirdi.

Hollande, Ukrayna kriziyle ilgili belirlenecek yol haritasının, Minsk Anlaşması’nın tüm aşamalarının uygulanmasına imkan sağlayacağını ve ruhuna uygun olacağını kaydetti.

Öte yandan, zirvede Putin’e, AB’nin yaptırım listesinde yer alan danışmanı Vladislav Surkov’un eşlik etmesi dikkati çekti. AB ve ABD, yaptırımlar kapsamında Surkov’a ülkelerine giriş yasağı getirmişti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir