Kırım’ın içme suyu Marta kadar yeterli

Kırım’ın içme suyu Marta kadar yeterli

Kırım’ın içme suyu stoklarının Mart 2020’ye kadar yeteceği açıklandı. Kırım Cumhuriyeti Başbakan yardımcısı ve aynı zamanda Kırım Cumhuriyeti Tarım Bakanı olan Andrey Ryumshin, Devlet Su Komitesi’nin çalışmalarını denetlediği esnada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bakan Ryumshin Kırım’ın içme suyu rezervlerinin Mart 2020’ye kadar yeterli olduğunu ayrıca Kasım Aralık yağışlarıyla Ocak ve Şubat aylarındaki kar yağışlarıyla rezervlerin daha da dolacağını bu sebeple her hngi bir içme suyunda kısıtlanma yapmayı planlamadıklarının altını çizdi.

Kırım’ın 2014’te Rusya bağlanmasıyla Ukrayna ana karasından gelen Dnepr nehrinin suyu Ukrayna tarafından kesilmiş ve Kırım’da su sıkıntısı yaşanmaya başlanmıştı.

2013 Kasımda ayında başlayan Euromeydan eylemleri sonrası dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Yanukoviç, Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalmış ve Rusya’ya iltica etmişti. Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’da bu süreçte Ukrayna merkezi yönetimine karşı gelerek bağımsızlık hareketine başlamış, Rus Özel Kuvetlerinin Kırım’ı işgal ederek dünyaca tanınmayan 16 Mart 2014 tarihinde yapılan referandum sonucu Kırım Ukrayna’dan ayrılarak 17 Mart 2014 tarihinde Rusya Federasyonu’na bağlandı. Ukrayna başta olmak üzere bir çok dünya ülkesi Kırım’ı Ukrayna toprağı saymaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir