Kırım’a 5 Yılda 170 Bin Kişi Taşındı

Kırım’a 5 Yılda 170 Bin Kişi Taşındı

2014 yılında Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanan Kırım Cumhuriyetine 5 yıl içerisinde 170 bin kişi yerleşmek için izin aldı.

Kırım Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, Kırım’a ziyarete gelen Sırbistan, İtalya, Slovakya, Güney Afrika, Fransa, Portekiz, Hindistan, Özbekistan, Vietnam, Kongo, Kenya ve diğer ülkelerden gelen gazeteci heyetine yaptığı açıklamada 2014 sonrası Kırım’dan 7 bin Kırımlı’nın Ukrayna’ya yerleşmek için Kırım’dan ayrıldığı buna karşılık 50 bin Ukraynalının ise Kırım’a taşındığını açıkladı.

La Stampa (italya) gazetesinden bir gazetecinin sorduğu soruya cevap veren Kırım Cumhurbaşkanı Sergey Aksyonov, Kırım’ı terk edenlerden fazla gelen olduğunu belirterek sadece gelenlerin turistik amaçlı gelmediğini yerleşmek içinde gelenler olduğunu belirtti.

Kırım’a yerleşim ve ayrılanların sayısıyla ilgili soruya Konstantinov, Kırım’a 5 yıl içerinde 170 kişinin yerleşmek amacıyla geldiğini bunların 50 bininin Ukraynalı olduğunu belirtti. Konstantinov ayrıca Kırım’dan Ukrayna’ya gidenlerin sayısının 7 bin olduğunu belirterek 80 bin kişininde Rusya’nın farklı bölgelerinde yaşamak için Kırım’ı terk ettiklerinin altını çizdi.

2013 Kasımda ayında başlayan Euromeydan eylemleri sonrası dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Yanukoviç, Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalmış ve Rusya’ya iltica etmişti. Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’da bu süreçte Ukrayna merkezi yönetimine karşı gelerek bağımsızlık hareketine başlamış, Rus Özel Kuvetlerinin Kırım’ı işgal ederek dünyaca tanınmayan 16 Mart 2014 tarihinde yapılan referandum sonucu Kırım Ukrayna’dan ayrılarak 17 Mart 2014 tarihinde Rusya Federasyonu’na bağlandı. Ukrayna başta olmak üzere bir çok dünya ülkesi Kırım’ı Ukrayna toprağı saymaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir