“Kırım Türklerinin yaşadıklarından ders alınmalı”

Eskişehir Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Kırım Türkleri” konulu konferansta konuşan Yrd. Doç. Erşahin Ayhün, “Topraklarını kaybeden Kırım halkının vatana dönüş mücadeleleri, günümüze kadar devam edip gelmiştir” dedi.

Kırım Türklerinin yaşadıklarından çok ders çıkarılacağını söyleyen Yrd. Doç. Ayhün, “Kırım’ı ilhak edip, gayri hukuki bir şekilde halkını soykırıma uğratarak ve sürgün ederek içini boşaltan siyasi güçlerin iktidarları da yok olup gitmiştir. Topraklarını kaybeden Kırım halkının vatana dönüş mücadeleleri, günümüze kadar devam edip gelmiştir. Kırım Türkleri’nin tarihinden alınacak çok dersler vardır” diye konuştu.

Eskişehir Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Doğanses de konferansın açılışında yaptığı konuşmasında, “Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz, bugünü anlamayan yarını göremez, inşâ edemez, hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez. Biz de dernek olarak tarihten ders almak ve tarih bilincimizi geliştirmek adına konferanslar düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

kriirm-turkleri-konferans2

Konferansa çok sayıda davetli katıldı. Programın sonunda davetlilere ikramlar da bulunuldu.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir