Kırım Tatarı öğretmen Fevzi Altuğ (1878-1934)

Kırım Tatarı eğitimci Fevzi Altuğ, 1915 Yılında Yeşilköy İlköğretim okulu Müdürlüğü’ne atanmış uzun yıllar bu okulda müdürlük yapmıştır.

Fevzi Altuğ 1878-1934 yılları arasında yaşamıştır. Fevzi Altuğ, Kırım’da doğdu ve İstanbul’da Rüştiyeyi bitirdi.  Emirgan, Yeşilköy ve Bakırköy okullarında müdürlük yaptıktan sonra, 1918 yılında ailesiyle Kırım’a gitti.

Rus İç Savaşının dehşetli ve 1921-1922 açlığının sefil günlerine şahit olan Altuğ ailesi 1922’de İstanbul’a döndü. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanıyla Yeşilköy’de Ertuğrul Numune Mektebi müdürlüğüne atanan Fevzi Altuğ, 56 yaşında Yeşiköy’de vefat etti.

Fevzi Altuğ’un Kırım ile ilgili makale, anı ve şiirleri, ilk defa 1918 ve 1933 yılları arasında dergilerde basılmıştır.

YEŞİLKÖY İLKOKULU Öğretmenleri ve Müdür Fevzi ALTUĞ

YEŞİLKÖY İLKOKULU Öğretmenleri ve Müdür Fevzi ALTUĞ

Çarlık idaresinin ve Bolşevik devriminin Kırım’ın yerli halkını nasıl etkilediğini gösteren bu yayınlar, “Dikenli İlişkiler: Kırımlı Bir Öğretmenin Anıları ve Şiirleri”  başlığı altında bir araya toplanmış, 2005 yılında Türk Dünyası Aratırma Vakfı tarafından İstanbul’da yayınlanmıştır.

Anılar ve şiirler Yeşilköy ile ilgili olmamasına rağmen, hepsi Yeşilköy veya Bakırköy’de yazılmıştır. 

Fevzi Altuğ’un Yeşilköy okulunda çekildiği fotoğraflardan bazıları şöyle:

yesilkoy-mektebi-sene-1926-4-ve-5-sinif-ogrencileri-bahcede-resim-dersinde

YEŞİLKÖY MEKTEBİ SENE 1926 4. VE 5. SINIF ÖĞRENCİLERİ BAHÇEDE RESİM DERSİNDE

yesilkoy-mektebi-hatirasi-15-ekim-1923-bas-muallim-fevzi-altug

YEŞİLKÖY MEKTEBİ HATIRASI 15 EKİM 1923 (Baş Muallim Fevzi ALTUĞ)

yesilkoy-ertugrul-mektebi-bahcesinde-kriket-oyunu-fevzi-altug-soldan-ikinci

Yeşilköy ERTUĞRUL MEKTEBİ Bahçesinde KRİKET OYUNU. Fevzi ALTUĞ soldan ikinci.

sene-1925-cumhuriyet-bayrami-hatirasi-en-arkada-gozuken-bina-yesilkoy-tren-istasyonu-sag-taraftaki-binalar-ise-simdiki-hcbs-bankasi-ve-yanimdaki-koskler-olmali

SENE 1925 CUMHURİYET BAYRAMI HATIRASI ( En arkada gözüken bina Yeşilköy Tren istasyonu Sağ taraftaki binalar ise şimdiki HCBS Bankası ve yanımdaki Köşkler olmalı )

istanbulun-muttefikler-tarafindan-isgali-sirasinda-kapali-kalan-yesilkoydeki-ertugrul-numune-mektebi-nin-15-ekim-1923-de-tekrar-acilisi

İSTANBUL’un Müttefikler tarafından işgali sırasında kapalı kalan Yeşilköy’deki ERTUĞRUL NUMUNE MEKTEBİ’ nin 15 EKİM 1923 de TEKRAR AÇILIŞI

1926-senesi-ogretmen-ve-ogrenciler-bahcede

1926 SENESİ ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİLER BAHÇEDE

FEVZİ ALTUĞ’UN TÜM YAZILARI TEK ESERDE TOPLANDI

Fevzi Altuğ’un Kırım ile ilgili makaleleri, anı ve şiirleri, torunu İnci A. Bowman tarafından hazırlanan “Dikenli İlişkiler: Kırımlı Bir Öğretmenin Anıları ve Şiirleri” adlı kitapta toplanmıştır. Yazıları 1918 ve 1933 yılları arasında dergilerde basılan Fevzi Altuğ, Çarlık idaresinin ve Bolşevik devriminin Kırım’ın yerli halkını nasıl etkilediğini ele almıştır.
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından 2005 yılında basılan “Dikenli İlişkiler: Kırımlı Bir Öğretmenin Anıları ve Şiirleri” adlı kitabı Fevzi Altuğ’un torunu İnci. A. Bowman hazırlamıştır. Kitap 200 sayfadır.

dikenli-iliskiler-kitabi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir