Kırım Tatar Kanalından Skandal

Kırım Tatar Kanalından Skandal

Ukrayna’da yayın yapan Kırım Tatar kanalı ATR skandala imza attı.

Kırım Halk Cumhuriyeti Devlet başkanı ve Kırım Müftüsü Numan Çelebicihan’ın şehadet günü Kırım başta olmak üzere tüm dünyada dualar edilirken ATR kanalı konser yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin maddi desteğiyle kurulan daha sonra Rusya vatandaşı Lenur İslamov tarafından satın alınana ATR Televizyon kanalı, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sonrası gerekli izinleri alamamış ve Kırım’da yayın hayatına son vermek zorunda kalmıştı.

Kırım’da yayın yapamayan ATR kanalı Ukrayna anakarasına geçerek yayınları Ukrayna’dan yapmakta AB ve Ukrayna yanlısı yayınlarla faliyet göstermekte.

ATR ‘in sahibi Lenur İslamov, Rusya’da senelerce iş yaptıktan soran Kırım’a gelerek kendini Kırım’da tanıtmış, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sürecinde Rusya’ya destek açıklaması yaparak Rusya yanlısı Kırım Hükümetinde Başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Görevden alındıktan sonra Rusya düşmanı olan İslamov, Ukrayna kısmına geçerek kurduğu sözde tabur ile Rusya’ya savaş açmış ve Kırım’ın Ukrayna’ya yeniden bağlanması için cihat ilan etmişti. İslamov katıldığı bir televizyon programında Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesi için en az 50000 Kırım Tatarını feda etmeye hazır olduklarının altını çizmişti ( toplam Kırım Tatar nufusu 300000).

Ukrayna basınında yer alana haberlere göre İslamov ve kurduğu taburun Ukrayna’da baskı, haraç ve diğer yasadışı olaylara bulaştığı ve bu sebeple haklarında Ukrayna savcılığınca açılmış soruşturmalar bulunduğu belirtiliyor.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir