Kırım Müftüsü Ablayev, 9. Avrasya İslam Şûrası’na katıldı

‘9. Avrasya İslam Şûrası’ bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla başladı.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 33 ülkeden 120 temsilcinin katılımıyla bu yıl 9.’sunun düzenlendiği şûraya, Kırım Müslümanları adına Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, Müftü yardımcısı Ayder İsmailov ve müftülük basın danışmanı ve KTMM başkan yardımcısı Ayder Acımambetov katıldı.

Bu seneki şura “Avrasya’da İslam, Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi” ana başlığı altında toplandı.

İslam dünyasında yaşanan gelişmelerin de ele alınacağı, ‘Küresel Bir Tehdit Olarak FETÖ Hareketinin Avrasya Yansımaları, ‘Avrasya’da Dini Bilgi Üreten Kurumlar’, ‘Yeni Medya ve Din İstismarı’, ‘Küresel Tehdit ve Şiddet Hareketi-DAİŞ’, ‘Din İstismarını Önlemenin Yolları ve Çözüm Önerileri’ başlıklarının oturumlar halinde geniş bir zeminde tartışılacağı şûranın 9. buluşmasının açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 9. sunun tertip edildiği şûranın, din istismarı gibi önemli bir konunun masaya yatırılacağı bir ikaz ve inkaz buluşması olduğunu dile getirerek, Allah’ın dinini tanınmaz hale getiren ve adeta dine karşı paralel din icat eden yapılarla mücadelede işbirliğinin ele alınacağını kaydetti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir