Kiev’de 29 Ekim coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93’üncü yılı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen törenle kutlandı.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ve eşleri ev sahipliğinde, Kiev Hilton Otel’de düzenlenen resepsiyona, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Hennadii Zubko, Geçici işgal edilmiş topraklar ve yerinden edilmiş kişilerden sorumlu Bakan Vadim Çerniş, Gençlik ve Spor Bakanı İgor Zhdanov, Ukrayna milletvekili ve Ukrayna Devlet Başkanının Kırım Tatarlarından sorumlu temsilcisi Mustafa Cemilev (Kırımoğlu), Ukrayna milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, diplomatlar, siyasetçiler, sanatçılar, medya kurumlarının yöneticileri ile davetliler katıldı.

Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel eşleri Bayan  Ave Brigader-Tezel’in konukları karşılaması ile başlayan resepsiyon Türk ve Ukrayna milli marşlarının okunması ile devam etti.

Ukrtukr’un haberine göre Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türkiye Ukrayna arasında dostluk ilişkilerinin tüm alanlardaki ilerlemesini kaydederek Ankara ile Kiev arasındaki işbirliğinin gün geçtikçe büyüdüğünü vurguladı.

Tezel, “Ukraynalılarla Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Ukrayna’nın geçirdiği bu zor günlerde Ukraynalı dostlarımızla duygudaşlık kurmamak imkansız. Ukrayna’nın bu sıkıntılı dönemlerini aşmasını ümit ediyoruz” diye konuştu. Büyükelçi Tezel konuşmasında, Türkiye’nin Kırım de dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını desteklediğini kaydetti.

Resepsiyonda Büyükelçi Tezel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nediyle gönderdiği mesajı okudu.

Resepsiyona katılan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Zubko, Türkiye’nin, en zor zamanda Ukrayna’ya destek verdiğini söyleyerek, 15 Temmuz’da FETÖ’nün darbe girişimi sırasında ülkesinin Türkiye ile birlikte olduğunu belirtti. Zubko, “Aynı Ukrayna halkının bağımsızlığına değer verdiği gibi Türk halkı gerçekten demokrasi değerlerinin ne kadar kıymetli olduğunu yaşanan darbe girişiminden dolayı çok iyi anlıyor. Devlet Başkanı Petro Poroşenko o zor günde Erdoğan’ı ilk arayan liderlerden biriydi.” dedi.

cumhuriyet-bayrami-kiev-2Zubko, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Kırım Tatarları konusundaki tavrına değer verdiklerini bildirdi.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin gelişmekte olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Zubko, Türk yatırımcılarının ülkeye gelmesi için kolaylaştırıcı çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir