İlber Ortaylı’dan Rusya’nın Kırım işgali yorumu

Kırım Tatarı asıllı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Rusya’nın Kırım’ı işgalini doğal karşıladı.

Ortaylı Ukrayna politikalarını değerlendirirken, “Bugün nükleer denizaltıya sahip Rus donanmasının Karadeniz’in tepesinde Baltık’ta oturacağını düşünemezsiniz. Tabii ki Kırım’a çıkacaktı. Biz Fatih Sultan Mehmet veya Kanuni olmadığımıza göre oradaki kültürel azınlığımızı korumak için Putin’e yanaşıp anlaşacaktık. Bunun yerine hayal peşinde koşup Merkel ile Ukrayna ile konuştular” dedi.

EGE Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) 32. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı Ortadoğu’nun durumundan bahsetti.

Rusya-Türkiye ilişkileri üzerine değelenrimeler yapan Ortaylı, “kime sorulsa Rusya’yı Suriye’de istemediği ya da konuyla ilgilenmediği sonucuna varılacağını” söyledikten sonra şöyle devam etti:

“Rusya orada ve bunu kabul etmek zorundasınız. Rusya tepede. Bunların denizcilikle alakası yoktur. Rusların denizleri nehirlerde yüzer. Başka denizlerde kayık bile yüzdüremezler. Küçümsemek için söylemiyorum. Ancak bugün nükleer denizaltıya sahip bu donanma artık Karadeniz’in tepesinde Baltık’ta oturacağını düşünemezsiniz. Tabii ki Kırım’a çıkacaktı. Biz Fatih Sultan Mehmet veya Kanuni olmadığımıza göre oradaki kültürel azınlığımızı korumak için Putin’e yanaşıp anlaşacaktık. Bunun yerine hayal peşinde koşup Merkel ile Ukrayna ile konuştular. Merkel ne yapacak Ukrayna’da.”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir