Forbes, “2017 Rusya Yılı Olacak”

Forbes, “2017 Rusya Yılı Olacak”

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması, Japonya ve Katar ile yapılan önemli enerji anlaşmalarının Moskova’nın 2017 yılında diplomatik ve iş alanlarında öncü rol oynayacağını göstergesi olduğunu öne sürdü.

Haberde, Putin’in Japonya’ya 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiği 2 günlük ziyaretin Rusya ile önümüzdeki sene iş yapmak isteyen herkes için teşvik olabileceği ve zirve sırasında iki ülkenin 60 ekonomik anlaşma imzaladığı belirtildi.

BRİCS ülkelerinin sorunlarıyla uğraşan Forbes dergisi köşe yazarı Kenneth Rapoza, 2017 yılının Rus ekonomi için önceki yıllara kıyasla daha başarılı olabileceğini düşünüyor.

Rapoza, geçen yıllarda Rusya’nın Ukrayna ve Suriye konularında Batı’ya karşı çıkması dolayısıyla ekonomisinde düşüş yaşandığını belirtti. Rapoza, bugünlerde Rusya’nın eskiden sahip olduğu yerine yeniden sahip olabileceğini söyledi.

Morgan Stanley Bankasının uzmanlarının raporuna dayanan Rapoza, Rosneft ve Gazprom şirketlerinin kendi geleceğinden emin olmasına dikkat çekiyor. Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki artışı, beklenen daha yüksek temettülerini ve Trump hükümetinin Rusya’ya karşı daha dostça davranabileceğini, bu şirketlerin hisselerinin fiyat artışı eğiliminin göstergesi olarak değerlendiriyor.

Rusya’nın güçlenmesinin bir diğer sebebide Donald Trump’ın ABD’nin başkanlık seçimlerini kazanması oldu.

Ayrıca, Katar’la Rusya arasındaki yakınalşamlar artarark devam edecek. Aralık ayında Katar’ın yatırım fonu Glencore şirketi ile birlikte Rosneft’in özelleştirilme anlaşmasını imzaladılar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir