Erdoğan, Kırım politikamızda değişme yok

Ukrayna Poroşenko ile görüşen Erdoğan, Kırım konusunda Türkiye’nin politikasının belli olduğunun altını çizdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için ABD’nin New York şehrinde bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, iki liderin, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında alınan karar uyarınca, Türkiye ve Ukrayna arasında ticarete esneklik getirilmesi konusunu görüştükleri, Kiev ve Ankara arasındaki stratejik işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladıkları kaydedildi.

Poroşenko’nun, Türk şirketlerini Ukrayna’daki özelleştirmelere katılmaya davet ettiği belirtilen açıklamada, tarafların, yakın zamanda enerji alanında Türkiye-Ukrayna çalışma grubu toplantısı yapılması konusunda da mutabık kaldıkları duyuruldu.

 

Açıklamada ayrıca, Erdoğan’ın, Ankara’nın Rusya ile ilişkilerini yeniden kurmasının, Türkiye’nin “Kırım’ın ilhakını tanımama ve Kırım Tatarlarına yönelik hak ihlallerini” kınama yönündeki tutumunu değiştirmeyeceğini ifade ettiği kaydedildi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir