Dr. Akkır: CHP politika üretmeyi engelliyor

Katıldığı Uzay TV’deki bir programda Anayasa değişikliği tartışmalarını değerlendiren Sosyolog Dr. Ramazan Akkır, CHP’nin Anayasa değişimini itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyledi. Dr. Akkır, “CHP bu tür eylemleriyle sistemi kilitleme peşinde” dedi.

Sosyolog Dr. Ramazan Akkır, Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında TBMM’deki kavga ve tartışmaların nedenini ilginç bir yere bağladı. Dr. Akkır’a göre yaşanan kavganın sebebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç ay önce yaptığı “Başkanlığı kan dökmeden getiremezsiniz” şeklindeki açıklaması.

Uzay TV’de Ali Şar’ın sunduğu Büyüteç programına konuk olan Sosyolog Dr. Akkır, “Siyasetin ya da demokrasinin en temel özelliği müzakeredir. CHP’nin tutumu, müzakere etmeyi engelliyor. Politika üretmenin önündeki en büyük engel şu an CHP’dir” ifadelerini kullandı.

CHP POLİTİKA ÜRETMEYİ ENGELLİYOR

Anayasa Değişikliği görüşmeleri sırasında Meclis’te çıkan kavga ve tartışmaların yaşanacağını önceden tahmin ettiğini söyleyen Dr. Akkır, “Bu Meclis tablosu beklediğim bir tabloydu. Beni çok şaşırtmadı. Tansiyon çok yüksek. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir sözü vardı; ‘Başkanlığı kan dökmeden getiremezsiniz.’ Böyle bir sözle başlanılan siyasi mücadeleden beklenen sonuç budur. CHP, son dönemde kadim siyasetine yeniden dönmeye başladı. İsmet İnönü, Menderes’i tehdit ederdi. Ne derdi İnönü, ‘Sizi ben bile kurtaramam.’ Bugünkü süreç CHP’nin tek parti döneminde var. Toplum ve siyaseti geren, sıkan bir politika bu. CHP, normal şartlarda iktidara gelemeyeceğini çok iyi biliyor. Süreci de engelleyemeyeceğini biliyor. Siyasetin ya da demokrasinin en temel özelliği müzakeredir. CHP’nin tutumu, müzakere etmeyi engelliyor. Politika üretmenin önündeki en büyük engel şu an CHP’dir” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İÇ SAVAŞ ÇIKARILMAK İSTENİYOR

“1975-80 yılları arasında yapılmak istenen ile bugün yapılmak istenenler arasında çok bir fark yok” diyen Dr. Akkır, Türkiye’de iç savaş çıkarılmak istendiğini ve CHP’nin de bunu tetiklemeye çalıştığını ifade etti.

Dr. Akkır, “CHP’nin tavrı, bize temel bir hedefi gösteriyor. Hedef Türkiye’de bir iç savaş çıkarmak. 1975-80 arasını incelediğimizde bugünküne benzer hadiseler var. Mesela Alevi-Sünni çatışması çıkarılmak isteniyor. Terör hadiseleri var. Kahve taranmaları var. Üniversiteler bir şekilde harekete geçirilmeye çalışılıyor. Eğer toplum ekonomi ile biraz daha kaşınırsa hedeflenen burası. ‘Anayasayı yüzde 98’le geçirseniz bile bunu kabul etmeyeceğiz’ söyleminin arkasında bu var. Birileri iç savaşı hedefliyor. CHP de bu hedefin farkında ve onun için kaşımaya devam ediyor. 1975-80 yılları arasında yapılmak istenen ile bugün yapılmak istenenler arasında çok bir fark yok. Toplumu kaşımak, fay hatlarını derinleştirmek ve iç savaş çıkartmak” şeklinde konuştu.

CHP İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR

Anayasa oylamasında ‘açık oy’ tartışmalarını değerlendiren Dr. Akkır, “İktidar partisi politika ürettiğinde CHP bunu itibarsızlaştırmak için hemen Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor. Bu CHP’nin bir geleneği. CHP’nin tartışma başlattığı ‘açık oy-gizli oy’ konusu çok tali bir mesele aslında. AK Parti’nin bu konudaki tavrı belli. Birkaç fire verebilir. Ancak bu, süreci değiştirmez. Ama CHP bu tür eylemleriyle Ak Parti’yi, siyaseti ve Anayasa değişimi tartışmasını itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak da sistemi kilitleme peşinde” dedi.

Programın tümünü buradan izleyebilirsiniz

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir