Dizel motorlar artık GAZ’la çalışacak

Sadece benzinli motorlarda çalışan gaz artık dizel araçlarda da kullanılabilecek.

Ukrayna’nın Çerkassy kentinde yaşayan Bogdan Bıçok isimli bilim adamı beş senelik çalışmasının sonunda organik atıklardan elde edilen biyogaz ile çalışan dizel motor için patent almayı başardı.

Enerjide yüzde 60 tasarruf sağladığını söylediği motoru için şimdiden otomobil fabrikaları ile görüşmeler yürüttüklerini kaydeden Biçok, yerli elektrikli otomobil üretimi için de çalışmaları olduğunu söyledi. Ukraynalı girişimcilerin motorunun atmosfere zararlı gaz salınımını üçte bir azaltıyor.

Biyogaz terimi temel olarak organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade eder. Diğer bir ifade ile Oksijensiz ortamda mikrobiyolojik floranın etkisi altında organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüştürülmesidir. Biyogaz elde edinimi temel olarak organik maddelerin ayrıştırılmasına dayandığı için temel madde olarak bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılabilmektedir. Kullanılan hayvansal gübrelerin biyogaza dönüşüm sırasında fermante olarak daha yarayışlı hale geçmesi sebebiyle dünyada temel materyal olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tavuk gübrelerinden de oldukça verimli biyogaz üretimi sağlanabilmektedir. Tavuk gübresinin kullanımı tarım için önemlidir. çünkü bu gübre topraklarda verim amaçlı kullanılamaz. Topraklarda tuzlulağa sebep olurlar. Kullanılamayan bu gübre biyogaza dönüştürüldüğünde yarayışlı bir hal almış olur. Günümüzde biyogaz üretimi çok çeşitli çaplarda; tek bir evin ısıtma ve mutfak giderlerini karşılamaktan, jeneratörlerle elektrik üretimine kadar yapılmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir