Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus’ta

Belarus’u ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, yoğun ilgiyle karşılaştı.

Cami açılışı için Belarus’un başkenti Minsk’e giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından resmi törenle karşılandı. Bağımsızlık Sarayı’ndaki törende, Türk ve Belarus milli marşlarının dinlenilmesinin ardından, Erdoğan ve Lukaşenko tören kıtasını denetledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus’un başkentinde Türkiye tarafından yeniden inşa edilen Minsk Camisi’nin açılışında konuştu.

Minsk camii açılışında konuşan Erdoğan “Bu caminin Minsk şehrine kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu ibadethane Türk-Belarus dostluğunun da simgesi olacaktır. Belarus farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Belarus’un bu özelliğinin, içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum.” dedi

Belarus’un başkenti Minsk’te inşa edilen caminin yapımına Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2014 yılında başlandı. Yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’a Türkiye tarafından bir hediye olarak inşa edilen caminin tarihi 15’inci. yüzyıla dayanıyor. İlk olarak ahşap olarak inşa edilen cami, 1890 yılında mevcut görünümünde yığma olarak yapılırken, rejim değişikliği ve tarihi süreçte faklı amaçlar için kullanılan cami yerine otel yapılması maksadıyla 1962 yılında yıkıldı.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir