Kırım Tatarı İlkin Özışık Berlin Eyalet Meclisi’ne aday

Almanya’da 18 Eylül’de yapılacak Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde 5 Türk kökenli bağımsız aday mücadele ediyor.

Adaylardan Kırım Türkü asıllı İlkin Özışık ve partilerin kendi çıkarlarını savunmadığını söyleyen siyaset bilimci Pınar Çetin, avukat Fatih Tanrıverdi, siyaset bilimci Ali Şen ve şehir ve bölge planlama öğrencisi Betül Bayrak seçimlerde farklı bölgelerden bağımsız aday oldu. 

Bağımsız adayların çıkmasının en önemli nedenleri arasında  Federal Mecliste (Bundestag) 1915 olaylarına ilişkin alınan karar, çifte vatandaşlık tartışmaları, Türkiye’ye karşı takınılan tutum ve Başbakan Angela Merkel’in Türklerden sadakat talep etmesi olarak gösteriliyor.

Geçen seçimlerde Sosyal Demokrat Partiden (SPD) milletvekili seçilen, ancak bu parti ile yollarını ayıran İlkin Özışık da, seçim kampanyasında halktan büyük destek gördüğünü kaydetti.

Mitte ilçesi 4. bölgeden aday olan Özışık, partilerin göçmenlere açılmak istemediğini gördüğünü anlattı.

“Değerlerimize karşı düşmanlık var. Açık bir şekilde düşmanlık var. SPD böyle ise acaba diğer partiler nasıldır?” diyen Özışık, başka bir partide de siyaset yapmayı düşünmediğini ifade etti.  Kentte yaşayan göçmenlerin siyasi olarak topluma katılması gerektiğini belirten Özışık, bunun bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir