Bademcik ameliyatı için ideal zaman

Uzmanlar, çocuklarda yapısal olarak dar olan hava yolunun bademciklere bağlı tıkanması nedeniyle sıklıkla sorun yaşayan çocukların ameliyat olması için en uygun zamanın sömestr tatili olduğunu söylüyor.

Bademcik ve geniz eti sorunlarının en sık çocukluk döneminde görüldüğünü belirten Erdem Hastahanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Eraslan, bademcikleri vücudun bağışıklık sisteminde rol oynayan lenf bezlerinin boğazda yerleşmiş dokularından biri olarak tanımlıyor. Bademcik gibi geniz etinin de çocuklardaki dar olan hava yolunu tıkayarak enfeksiyon şikayetleri meydana getirdiğini ifade eden Eraslan şu şekilde bilgilendiriyor: “Bademcik dokusu yaşla beraber giderek küçülen bir dokudur. Bu nedenle yirmili yaşlardan sonra bademcik enfeksiyonlarında azalma görülmektedir. Ergenlikten sonra ise bademcik ve geniz etinin bir fonksiyonu kalmaz. Bademcik ve geniz eti sorunları en sık çocukluk döneminde görülür. Görülme sıklığı çocukların anaokulu, kreş ya da ilkokul gibi toplu yerlerde bulundukları dönemlerde artış göstermektedir.”

Bademcik Sorunu Birçok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

Bademcik ve geniz eti ameliyatlarının çok sık yapıldığını belirten Op. Dr. Fatih Eraslan, “ilaç tedavisinden fayda görülmediğinde geniz eti ve bademciklerin cerrahi olarak alınması yöntemine başvuruyoruz. Ameliyata karar vermek için öncelikle yapılması gereken ameliyatın gerekliliğini belirlemektir. Eğer; üst solunum yolları, bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak sık sık tıkanıyorsa, bademcik etrafında apse oluşuyorsa, kötü huylu tümör şüphesi varsa, çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümesi görülüyorsa, konuşma bozukluğuna sebep oluyorsa, uyku apnesine yol açıyorsa ameliyat zorunlu hale geliyor.’’ diye konuştu.

FATİH ERASLAN

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Eraslan; “bademcik ameliyatlarının hemen hemen yarısı sık tekrar eden enfeksiyonlardan dolayı yapılıyor. Bir yılda beş-altı defadan fazla, iki yılda üç-beş defadan fazla, üç yılda ise üç defadan fazla yüksek ateşle seyreden bademcik enfeksiyonu görülüyorsa ameliyat öneriyoruz. İleri derecede hipertrofik yani büyük bademcik dediğimiz doku mevcutsa bu solunum pasajını kapatıyor, böyle durumlar da ameliyat gerektiren diğer endikasyonlar arasında sayılıyor. Bir diğer ameliyat gerektiren sebep de bademcik taşı dediğimiz bademcik üzerindeki salgının ağız kokusuna neden olmasından ötürü kaynaklanmaktadır. Ağız açık uyuma, horlama gibi nedenlerden dolayı bize başvuran hastalarda da hem bademciklerin aşırı derecede büyük olması, hem de geniz etinin büyük olmasından ötürü iki operasyonu aynı anda yapabiliyoruz. Eğer çocuğunuz bu tür problemler yaşıyorsa, hemen bir uzmana başvurmanız gerekir. Aksi takdirde, çocuklarda huzursuz uyku, gece terlemeleri gibi belirtileri beraberinde getiren bademcik ve geniz eti, büyüme ve gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişikliklerine, öğrenme güçlüklerine ve hatta ileride bir takım kalp problemlerine dahi sebebiyet verebilir.’’ dedi.

Bir Hafta İçinde İyileşme Mümkün

Op. Dr. Eraslan; “ameliyata engel oluşturacak herhangi bir sağlık problemi yoksa bademcik ameliyatları uygulanıyor. Solunum sıkıntısına sebep olan iri bademcik ve ileri derecede büyümüş geniz eti durumlarında çocuklarda 3 yaşından itibaren ameliyat yapılabilir. Okul çağı çocuklarının derslerinden geri kalmamaları için sömestr tatili ameliyatın en uygun zamanı olarak belirlenebilir. Ameliyat sonrası bakım ve düzenli istirahate dikkat edilmesi halinde çocuklar ortalama bir hafta sonra okula ve normal aktivitelerine dönebiliyor.” şeklinde bilgi verdi.

bademcik

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir