Avrupa Birliği müslüman ülkeyi kabul etti

İngiltere Avrupa Birliğinden çıkarken bir müslüman ülke AB’ye kabul edildi.

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz şubat ayında Avrupa Birliğine tam üyelik için müracaat eden Bosna Hersek’in üyelik başvurusu için gereken kriterleri yerine getirdiği ve tam üyelik başvurusunun kabul edildiği açıklandı.

Kabul edilen karar, birliğin Genel İşler Konseyi’nin bugünkü toplantısında alındı. Konsey, Avrupa Birliği Komisyonu Bosna Hersek’le ilgili son incelemeleri yapmakla görevlendirildi.

Bir yıl sürmesi beklenen inceleme sonucunda komisyonun hazırlayacağı raporun ardından, Bosna Hersek’in AB’yle üyelik müzakerelerine başlaması bekleniyor.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya’nın Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ivan Korcok, “Bugün Bosna için güzel bir gün. Ama bizim için de mutlu bir gün. AB’nin genişleme sürecinin çevre ülkelere ilham verdiğini görüyoruz” dedi.

Bundan sonraki süreçte Avrupa Komisyonu, Bosna Hersek hükümetine içinde binlerce soru olan bir form gönderecek.

2013’te yapılan nüfus sayımına göre Bosna Hersek’in yüzde 50,11’ini Boşnaklar, 30,78’ini Sırplar, 15,43’ünü Hırvatlar kalanını diğer etnik gruplar oluşturuyor.  Halkın yüzde 50,7’si Müslüman, 30,75’i Ortodoks, 15,19’u ise Katolik

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir