ABD’den Rusya’ya KTMM tepkisi

 

ABD, Rusya Yüksek Mahkemesi’nin, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Rusya’da aşırıcı örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması ile ilgili kararını tanımayı reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan konuyla ilgili açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “ABD, Rusya Yüksek Mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisini yasaklama kararının meşruiyetini tanımamaktadır.” ifadesini kullanan Toner, meclisin mahkeme tarafından “aşırılıkçı örgüt” olarak tanımlanmasını da reddettiklerini vurguladı.

Demokratik bir kurum olan meclisin faaliyetlerinin durdurulmasını kınadıklarını belirten Toner, “Kırım Tatarlarına yönelik sistematik ve adaletsiz davranışlarını sürdüren Rusya’nın bu kararı rahatsız edicidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rusya’yı bu uygulamalarını hemen durdurmaya çağırıyoruz”

Toner, Moskova yönetiminin Kırım Tatarlarına yönelik hukuksuz tutuklama, siyasi motivasyonlu yargılama, ev ve cami baskınlarını sürdürdüğüne değindi.

“Rusya’yı kabul edilemez bu uygulamalarını hemen durdurmaya çağırıyoruz.” açıklamasında bulunan Toner, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhak etme girişiminin kabul edilemeyeceğine ve Moskova’nın Kırım’daki hakimiyetini bırakıncaya kadar ABD’nin yaptırımlarının süreceğine dikkati çekti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir