ABD, Suudi Arabistan’ın 750 milyar $’lık yatırımına el koyacak

ABD’nin ‘11 Eylül’ tasarısını kabul etmesiyle Suudi Arabistan’ın ABD’deki 750 milyar dolar yatırımı tehlikeye girdi. Açılacak davalarda, tazminat teminatı olması nedeniyle bu varlıklara el koyma ve dondurma hakkı var.

ABD Başkanı Barack Obama’nın vetosuna rağmen Kongre Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısını (JASTA-Justice against Sponsors of Terrorism Act-Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet yasa tasarısı) onayladı. Bu gelişme iki ülke arasında mevcut güveni de bitirme noktasına getirdi.

Suudi Arabistan, ABD Başkanı Obama’nın tasarının onaylanmasına engel olmak için yeteri kadar mücadele etmediğini düşünürken, Obama, Kongre’ye öfkelenerek, vetonun reddini “Tarihi bir hata” olarak değerlendirdi.

11 Eylül 2001’de terör örgütü El-Kaide’ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların ABD’nin New York eyaletinde iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen saldırının sonuçları uluslararası krizi beraberinde getirdi.

ABD’de Suudilerin elinde 750 milyar dolar değerinde FED tahvili ve bonosu var. Riyad, yasa tasarısının Kongre’de onaylanması halinde, bu tahvilleri ve bonoları satarak “ABD’yi yakacağı” tehdidinde bulunmuştu. Buna mukabil, ABD de ülkesindeki Suudi varlıkları dondurma ihtimalini bir karşı kart olarak kullanması bekleniyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir