ABD seçimlerine karışmayan kaldı mı?

ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale iddiasından sonra yeni bir ülke daha iddialara karıştı.

Rusya’nın Cumhuriyetçi Partiden Başkan seçilen Donald Trump’ın seçilmesine yardım ettiği tartışmalarının ardından, şimdi de Ukrayna’nın Hillary Clinton lehine seçim kampanyasına müdahale ettiği iddiası gündeme geldi.

ABD’li internet gazetesi Politico, Trump’ın ABD’de seçim kampanyası sırasında eski Sovyet cumhuriyetlerinden yardım alan tek aday olmadığını, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın da Ukrayna yönetimi tarafından desteklendiğini iddia etti.

Ukrayna yönetiminin, Trump’ın açıklarını ortaya çıkarmak için Clinton’a resmi olarak yardımda bulunduğu öne sürülen haberde, Trump’ın eski danışmanı Paul Manafort’ın, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sürecinin altyapısını kurduğu ve Ukrayna’nın devrik eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in partisinden 12 milyon dolardan fazla para aldığı iddiasının Kiev tarafından ortaya atıldığı hatırlatıldı.

Haberde ABD ile yakın ilişkilere sahip Ukrayna yönetiminin ABD’yi kendi tarafında tutmak için Trump’ın seçimlere müdahale ettiği ve Rusya taraftarı olduğu yönünde iddialara desteklediği ve gündemde tutmak için çalıştığı iddia edildi.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir