26 Kasım Golodomor kurbanlarının anılmasına dair Büyükelçiliğin açıklaması

holodomor-copy

26 Kasım Golodomor kurbanlarının anılmasına dair Büyükelçiliğin açıklaması

26 Kasım

Ankara

Ukrayna’da, her sene, Kasımın son cumartesi günü, 1932-1933 yıllar arasında gerçekleşen Golodomor kurbanları anılmaktadır. Bu tarihte Ukrayna ile birlikte tüm dünya, yas etkinliklerin düzenlendiği yerler ya da kendi evlerinde, kurbanlara saygı göstermek amacıyla mum yakmaktadır. Golodomor (Ukraynaca ‘Golod’ – açlık ve ‘Mor’ – eziyet anlamına gelir. Yani Golodomor açlığa uğratmak, açlıkla eziyet etmek anlamını taşır) – 1932-1933 yıllar arasında Ukrayna halkına karşı uygulanan bir soykırımdır. Sovyet Birliğin lideri olan Stalin önderliğinde Ukraynalıları yok etmeyi, Ukraynalıların Sovyet rejimine karşı koymayı ve Moskova’dan bağımsız olan Ukrayna Cumhuriyetinin kurulmasını tamamen önlemeyi amaçlayan yapay toplu bir açlık yaratılmıştır. 1932 yılında Stalin telaş içinde şunu yazmıştır: ‘ Ukrayna’yı kaybedebiliriz!’. Stalin heybetli sanayi İmparatorluğun yaratılmasının önemli bir ilkesi olan Ukrayna’yı kaybetmekten korkmaktaydı. Kaybetmemek için ise Ukrayna’yı yok etmeye karar vermiştir.

1933 yılında her gün açlıktan 34560 kişi, her saatte – 1440 ve her dakikada – 24 kişi ölmekteydi. Golodomor nedeniyle ölen kişilerin sayısına dair belirsizlik meselesi günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Ne var ki, farklı kaynaklara göre kurbanların sayısı 7-10 milyon kişi arasındadır.

2006 yılında Ukrayna, 1992-1993 yıllar arasındaki Golodomor hakkında yasayla birlikte, Golodomor’u Ukrayna halkına karşı uygulanan soykırımı olarak tanımıştır.

Bunun üstünde, bir sürü devlet yanında uluslar arası ve bölgesel örgüt de Golodomor’u soykırım olarak tanımıştır.

Ukrayna hem ikili hem de çok taraflı devletlerarası ilişkileri sürdürürken tarihsel gerçekliğin saptanması yanında uluslar arası toplumun, Stalin rejimi tarafından kasten katledilen milyonlarca Ukraynalılara, saygı göstermesini teşvik etme doğrultusunda çabalarını sarf etmektedir.

Anma etkinliği Ukrayna ve diğer ülkelerde gerçekleştirilecektir. Türkiye’de özellikle Ankara, Antalya ve İstanbul’da Ukrayna toplumu ve Elçililiğin temsilcileri katılımıyla yas etkinlikleri düzenlenecektir.

Ankara. 26 Kasım saat 16.00’da Elçilik binasında anma etkinliği düzenlenecektir. Etkinlik programı Elçinin ve diplomatların konuşması, soykırım hakkında belgeselin izletilmesi, bir dakikalık sessiz eylem duruşu ve ölenleri anmak için mumları yakma bölümlerinden oluşacaktır.

Antalya. Antalya’daki Ukrayna’nın toplumu tarafından 26 Kasım saat 14.00’da Golodomor’a adanmış sergi düzenlenecektir.

İstanbul. Etkinlik Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğunda Ukrayna toplumu katılımıyla düzenlenecektir. Belirtelim ki 19 Kasım Aya Nikolaus kilisesinde Golodomor kurbanlarına adanan ayin düzenlenmiştir.
 

23 Kasım Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde belgesel foto sergisi düzenlenmiştir. Facianın Kurbanlarına saygı göstermeyi ve görmemezlikten gelmemesini rica etmekteyiz. Ukrayna toplumu ve Ukrayna temsilciliği tarafından düzenlenen anma etkinliğine gelmenizi rica etmekteyiz.

Golodomor Ukrayna’yı yok etmedi ve Stalin kaybetti – önemli olan budur. Senelerce süregelen baskılardan sonra Ukrayna ayağa kalkabilmiştir ve 1991’de bu baskıların kaynağı olan İmparatorluğun tarihini sona erdirmiştir. Günlerimizde ise Ukrayna söz konusu İmparatorluğun canlanmasına dair çabaları güvenle durdurmaya devam etmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir